Tarix : 18-01-2020, 16:50
Yurddaşlarımızı tanıyaq və tanıdaq
Gülnarə Nadir qızı Qocayeva-Məmmədova 1959-cu il fevralın 4-də Tiflisdə anadan olub.
Əslən qədim Borçalı mahalının - (indiki Gürcüstanın Marneuli rayonundakı) Qızılhacılı kəndindəndir.
1982-ci ildə A.S.Puşkin adına Tbilisi Dövlət Pedaqoji İnstitutunun (TDPİ) Azərbaycan bölməsinin
"Azərbaycan dili və ədəbiyyatı – Gürcü dili və ədəbiyyatı" ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
Elə həmin ildən də ali təhsil aldığı A.S.Puşkin adına TDPİ-də əmək fəaliyyətinə başlayıb.
Əvvəlcə kitabxanaçı, daha sonra isə müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləyib (1982–2006).
Eyni zamanda o, həm də Tbilisi Humanitar Universitetində (1999–2005) və Tbilisi Dövlət Pedaqoji Universitetinin Marneuli filialında (2003–2006) çalışıb.
Gülnarə Qocayeva-Məmmədova 2004-cü ildə professor Əjdər Ağayevin elmi rəhbərliyi ilə Azərbaycan Təhsil Problemləri İnstitutu və Bakı Dövlət Universitetinin birləşmiş Dissertasiya Şurasında "Gürcüstan Demokratik Respublikasında azərbaycanlıların təhsili (1918–1921-ci illər)" mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək pedaqogika elmlər namizədi elmi dərəcəsi alıb.
Bir il sonra isə dosent seçilib.
Gülnarə Qocayeva-Məmmədova 2006–2009-cu illərdə Kafkas Üniversitesində (Türkiyə); 2010–2011-ci illərdə Heydər Əliyev adına Gürcüstan-Azərbaycan Universitetində (Gürcüstan, Marneuli) çalışıb.
Gürcüstan Prezidentinin sərəncamı ilə "Şərəf" medalı ilə təltif olunub.
Onu da qeyd edək ki, Doc. Dr Gülnarə Qocayeva-Məmmədova görkəmli ədəbiyyatşünas alim
Prof. Dr. Şurəddin Məmmədlinin həyat yoldaşıdır.
2011-ci ildən hər iki alim elmi-pedaqoji fəaliyyətlərini Türkiyənin məşhur Ardahan Universitetində
şərəflə davam etdirirlər.
Elmi tədqiqatları əsasən Gürcüstanda azərbaycanlıların təhsil, maarif tarixinin mərhələlərini əhatələyən
Doc. Dr Gülnarə Qocayeva-Məmmədova "Gürcüstan Azərbaycanlılarının Təhsili Tarixi I: Yüz Yaşlı Məktəblər: Tiflis, Qızılhacılı, Telav-Qaracala, Arıxlı, Sadaxlı məktəbləri" (Global-Print / Tbilisi, 2002) adlı bir monoqrafiyanın, dərs vəsaitinin, çoxlu sayda elmi məqalələrin müəllifidir.