Tarix : 31-03-2015, 18:45
İrəvan xanlığı, Zəngəzur mahalı bizim tarixi ərazimizdir
"Zəngəzur" Cəmiyyətləri Birliyi İdarə Heyətinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun sektor müdiri, yazıçı Hacı Nərimanoğlunun öz "Facebook" səhifəsində paylaşdığı məqamı təqdim edirik: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İLHAM ƏLİYEV: "Tarix tarixdir. 1978-ci ildə Qarabağda məskunlaşmalarının 150 illiyini qeyd edən ermənilər yaxşı bilirlər ki, onlar bu torpaqlara qonaq kimi gəlmişlər. Nəinki Dağlıq Qarabağ, bugünkü Ermənistan tarixi Azərbaycan torpaqlarında formalaşıbdır. İrəvan xanlığı, Zəngəzur mahalı bizim tarixi ərazimizdir. Xəritəyə baxsaq görərik ki, vaxtilə Zəngəzuru Azərbaycandan ayırıb Ermənistana vermək nəticəsində böyük türk dünyası coğrafi cəhətdən parçalandı. Yəni, Zəngəzurun Ermənistana verilməsinin çox böyük mənfi mənası var idi...hər bir azərbaycanlı, hər bir vətəndaş, hər bir uşaq öz tarixini bilməlidir. Bilməlidir ki, bu bölgələr tarixi Azərbaycan torpaqlarıdır. Məsələnin həlli üçün, əlbəttə, bütün amillər nəzərdən keçirilməlidir. Tarix bəllidir. Bu bizim torpağımızdır, nəinki Dağlıq Qarabağ və digər bölgələr.