Tarix : 31-10-2024, 11:36
Mirzoyan Ermənistanın COP29-da iştirakını istisna etmədi
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan bildirib ki, bu gün parlament komissiyalarında 2025-ci il büdcəsinin müzakirəsi zamanı o, Bakıda keçiriləcək COP29 konfransında mümkün iştirak məsələsinə də toxunacaq. Jurnalistlərə açıqlamasında nazir deyib:
“Mən bu məsələyə də toxunacağam. Çox güman ki, COP29 konfransında iştirakla bağlı suallar olacaq”.
Mirzoyan "Sputnik Ermənistan"ın Bakıda COP29-a səfərlə bağlı qərarın olub-olmaması ilə bağlı sualını cavablandırarkən "hələlik yox" deyib:
“Dəvət almışıq, lakin bu məsələ ilə bağlı heç bir rəsmi reaksiya və ya münasibət bildirməmişik”, - deyə o bildirib.
Mirzoyan Ermənistanın sammitdə iştirakını istisna etməyib.
"Ancaq biz nədən danışdığımızı başa düşməliyik", - o deyib.
Ermənistan hakimiyyəti bundan əvvəl BMT-nin Azərbaycanda keçiriləcək böyük tədbirində iştirak etmək üçün dəvət alıb. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bildirib ki, bu tədbirdə iştirakla bağlı hələ də qərar yoxdur. Öz növbəsində, Baş Nazir Aparatının rəhbəri Arayik Arutyunyan qeyd edib ki, Bakıya getmək qərarına sülh müqaviləsi çərçivəsində ciddi irəliləyişlər də daxil olmaqla, bir çox hallar təsir edə bilər.
Qeyd edək ki, noyabrın 11-22 aralığında Bakıda COP29 konfransı keçiriləcək.