Milli Qəhrəmanların medalları ailə üzvlərinə verildi - FOTO
Yanvarın 6-da Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus Bakı–Qroznı reysini yerinə yetirərkən qəzaya uğramış “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsinin həlak olan ekipaj heyətinin ailə üzvləri və qəza zamanı sağ qalan təyyarə bələdçiləri ilə görüşüb.
Görüşdə iştirak edən Milli Qəhrəman Hökumə Əliyevanın atası Cəlil Alıyev bildirib ki, ekipaj heyətinə verilən medallar və ordenlər həlak olanların ailə üzvlərinə, eyni zamanda sağ qalan bələdçilərin özlərinə təqdim olunub.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin 29 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən, qəza zamanı xidməti vəzifələrinin yerinə yetirilməsində, sərnişinlərin həyatının xilas edilməsində yüksək peşəkarlıq, şücaət və fədakarlıq göstərdiklərinə görə təyyarə kapitanı İqor Kşnyakin (ölümündən sonra), pilot Aleksandr Kalyaninov (ölümündən sonra) və stüardessa Hökumə Əliyeva (ölümündən sonra) “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” fəxri adı ilə təltif olunublar.
Həmçinin “Embraer 190” təyyarəsinin sağ qalan bələdçiləri Zülfiqar Əsədov və Aydan Rəhimli 1-ci dərəcəli “Rəşadət” ordeninə layiq görülüblər.
AZAL-a məxsus Bakı-Qroznı aviareysini həyata keçirən sərnişin təyyarəsi dekabrın 25-də Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Təyyarənin göyərtəsindəki 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29-u sağ qalıb.
Hər iki pilot da daxil olmaqla, 3 ekipaj üzvü həlak olub, 2 ekipaj üzvü isə sağ qalıb.
Hadisədən sonra Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün Baş nazir Əli Əsədovun rəhbərliyi ilə Dövlət Komissiyası yaradılıb.
İlkin məlumatlara görə, təyyarə Rusiya səmasında olarkən kənar müdaxilə - yerdən açılan atəş nəticəsində zədələnib və idarəetməni demək olar ki, itirib. Daha sonra radioelektron mübarizə vasitələri tərəfindən idarəolunmaz vəziyyətə salınıb və Rusiya aeroportlarına enməsinə icazə verilməyib. Ekipajın qəhrəmanlığı sayəsində Qazaxıstanın Aktau şəhərinə istiqamətlənən təyyarə orada qəza enişi edib.