“Sülh sazişi ilə bağlı təkliflərimizi Azərbaycana göndərmişik” - Mirzoyan
“Biz Azərbaycanla münasibətlərin normallaşdırılmasında mühüm irəliləyiş əldə etmişik”.
Bunu Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan 2024-cü ilin yekunlarına dair mətbuat konfransında bildirib.
“İki ölkənin baş nazirinin müavinlərinin növbəti görüşü yanvarda baş tutacaq, sərhədin demarkasiyasını necə və harada davam etdirmək barədə anlaşma var”, - Mirzoyan bildirib.
Nazir sülh sazişi ilə bağlı deyib:
“Bizim imzalanmış sənədimiz yoxdur, biz növbəti təklifi ay yarım əvvəl göndərmişik və Azərbaycan tərəfinin reaksiyasını gözləyirik. Müzakirə olunan 17 maddədən 15-i razılaşdırılıb, görək Azərbaycan tərəfi bu iki maddəyə necə reaksiya verir. Əminik ki, biz Azərbaycana mövcud problemlərin tam həllini təmin etməyə imkan verəcək qarşılıqlı məqbul həllər təklif etmişik”.
Ermənistanla Azərbaycan arasında nəqliyyat əlaqələrinin açılmasına gəlincə, XİN rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan tərəfinə təkliflər verilib və onlar Nikol Paşinyan və Mher Qriqoryan tərəfindən səsləndirilib.
“Azərbaycan tərəfinin ilkin reaksiyası, təəssüf ki, bu günə qədər biz bu məsələ ilə bağlı rəsmi cavab almamışıq”, - Mirzoyan bildirib.