Təcili yardım maşınları ilə meyit daşına bilər? - AÇIQLAMA
Təcili tibbi yardım ilkin tibbi yardımın göstərilməsi və lazım gəldikdə isə xəstənin hospitalizasiya üçündür.
Bunu Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzinin mətbuat katibi Nəzrin Adıgözəlzadə deyib.
O bildirib ki, meyit daşınması təcili tibbi yardım avtomobillərinin fəaliyyət profilinə aid deyil.
N.Adıgözəlzadə hansı hallarda meyitin təcili yardım maşını ilə daşındığına aydınlıq gətirib:
"Ölüm hadisəsi yaşayış yerində (kənd və qəsəbə istisna olmaqla) baş veribsə Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Stansiyasının (TTTYS) həkimi ölüm hadisəsini təsdiq edir. Bu barədə çağırış vərəqəsində qeydiyyat aparmaqla vəfat edənin şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd əsasında "Xəbərdarlıq vərəqəsi"ni bu qaydanın 4.1-ci bəndində qeyd olunan tibb müəssisələrinə təqdim etmək üçün doldurur (2 nömrəli əlavə) və ölüm hadisəsi barədə ərazi üzrə polis və ya prokurorluq orqanına məlumat verir", - mətbuat katibi bildirib.
Onun sözlərinə görə, ölüm hadisəsi kənd yerində baş veribsə, kənd sahə xəstəxanasının həkimi və ya tibb məntəqəsinin feldşeri ölüm hadisəsini təsdiq edir və hadisə barədə hüquq-mühafizə orqanına məlumat verir.
"Zorakı ölümə şübhə olduğu hallarda, həmçinin ölüm hadisəsi qeyri yaşayış sahələri və ümumi istifadədə olan ərazilərdə baş veribsə, TTTYS-in həkimi və ya kənd sahə xəstəxanasının həkimi, eləcə də feldşeri hüquq-mühafizə orqanlarının nümayəndəsi gələnə qədər meyitin yanında gözləməlidir", - deyə N.Adıgözəlzadə bildirib.