Tarix : 15-02-2025, 14:30
Gözəllik salonlarında gigiyena qaydalarına nəzarət edilmir - AÇIQLAMA
Son günlər sosial şəbəkələrdə bəzi gözəllik salonlarında sanitar-gigiyena qaydalarına riayət olunmaması ilə bağlı şikayətlər artır. Müştərilər əsasən dırnaq və saç baxımı zamanı istifadə olunan alətlərin təmizlənmədən digər müştərilərə tətbiq edildiyini iddia edirlər.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu cür hallar müxtəlif dəri və infeksion xəstəliklərin yayılmasına səbəb ola bilər. Ekspertlər müştərilərə xidmət göstərilməzdən əvvəl istifadə olunan alətlərin dezinfeksiya edildiyinə əmin olmağı tövsiyə edirlər.
Müştərilərin dövlət qurumlarının sözügedən gözəllik salonlarına nəzarət etmədiyini bildirir.
Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzindən bildirilib ki, 20 oktyabr 2015-ci il tarixli "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların dayandırılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununu qəbul edilib.
Qanuna əsasən, ölkə ərazisində sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamalar dayandırıldığı üçün Dövlət sanitariya xidməti tərəfindən bərbərxana və gözəllik salonlarında müvafiq nəzarət tədbirləri həyata keçirilmir. Sahibkarlıq subyektində yoxlama insanların həyat və ya sağlamlığına, ətraf mühitə və dövlətin əmlakına şikayətlər daxil olduqda aparıla bilər.
Qurumdan bildirilib ki, insan həyatı və sağlamlığına zərər vurulması, insanın əmək qabiliyyətinin itirilməsi və ölümü, yoluxucu xəstəliklərin yayılması, epidemiyaların yaranması, ekoloji tarazlığın pozulması, dəyəri 50 000 manat və ondan yuxarı olan dövlət əmlakının zədələnməsi kimi hallarda dayandırılır. Dövlət sanitariya xidməti tərəfindən bərbərxana və gözəllik salonlarında nəzarət tədbirləri həyata keçirilmir. Sahibkarlıq subyektində yoxlama sadaladıqlarımız barəsində şikayətlər daxil olduqda aparıla bilər.