Tarix : 28-02-2025, 16:37
Qaxda şəlalə donub - FOTO
Qışda qar və şaxtanın yaratdığı təbiət mənzərələri bənzərsiz olur. Qaxın Ləkit kəndinin yaxınlığında yerləşən Mamırlı şəlaləsində də belə əsrarəngiz gözəllik müşahidə edilir.
Mamırlı şəlaləsi dağın ətəyində, meşəlik ərazidə yerləşir. Bu şəlalə Nazirlər Kabinetinin 2006-cı il 5 avqust tarixli qərarı ilə təbiət abidəsi kimi qeydiyyata alınıb və dövlət tərəfindən mühafizə olunur.
İlin isti vaxtlarında bu şəlaləyə gedənlər çox olur. Soyuq aylarda, xüsusilə də qışda dağların ətəyində yerləşən Mamırlı şəlaləsinə getmək isə çox çətindir. Əməkdaşımızın şəlaləyə avtomobillə getmək istəyi də reallaşmayıb. Sürüşkən və qarlı yol buna imkan verməyib. Ona görə də onlar şəlalə olan yerə piyada qalxıblar.
Yol bələdçisi Mehdi Məmmədov əməkdaşımızla söhbət zamanı bildirib ki, yaz-yay aylarında Ləkit kəndinə, xüsusilə də Mamırlı şəlaləsinə yerli, eləcə də dünyanın müxtəlif ölkələrindən turistlər gəlirlər: “Şəlalə gözəl məkanda yerləşir, özü də füsunkar təbiət incisidir. Yayda gələnlər çox olur. Kəndimizə yerli turistlərlə yanaşı, Amerika Birləşmiş Ştatları, Fransa, Almaniya, Rusiya və digər ölkələrdən də gəlirlər. Amma qışda şəlaləyə gələnlər az olur. Halbuki burada qışın ayrı ləzzəti var”. Bələdçi sözlərinə əlavə edib ki, şəlalənin dağın ətəyində, dəniz səviyyəsindən 600 metr yüksəklikdə yerləşməsinə baxmayaraq, burada vəhşi heyvan təhlükəsi yaşanmayıb. Buna səbəb isə ərazinin yerli sakinlər tərəfindən nəzarətdə saxlanması və ərazidə daim insanların olmasıdır.
Yaz-yay aylarında şəlalənin şırıltısı və damcılar ətrafa yayılır. İndi isə burada tam sakitlik hökm sürür. Şəlaləyə gedərkən yol boyu ağacların budaqlarından tökülən qar, daralan cığırlar, yağan qarın ağırlığından aşan ağaclar hərəkəti çətinləşdirir. Lakin çətin olsa da, şəlaləni görmək həvəsi insanı ruhlandırır. Hazırda hündürlüyü 15, eni 30 metr olan şəlalənin süzüldüyü qayaların üstü yaşıl mamırla örtülüb. Şəlalənin əsas hissəsi buz bağlayıb, donub.
Şəlalənin ətrafında tez-tez yerli sakinlərə rast gəlinir. Onlar donmuş şəlalənin əsrarəngiz mənzərəsini seyr etməyə gəlirlər. “Ləkit kəndini daha da məşhurlaşdıran Mamırlı şəlaləsidir. Yay mövsümündə buraya gələn turistlərin sayı çox olur. Mən deyərdim ki, burada iynə atsan, yerə düşmür. Hazırda da şəlalənin gözəl mənzərəsi var. Belə füsunkar gözəlliyi görmək üçün buraya gəlməyə dəyər. Turizm şirkətləri buranı yaz-yay aylarında marşrutlarına daxil edirlər. Amma turistlər qış aylarında da gəlsələr, burada qış turizmi də canlanar”, - deyə kənd sakini Təhminə Ağayeva bildirib.
Onu da deyək ki, donmuş şəlaləni seyr etmək insana nə qədər xoş təsir bağışlasa da, soyuq və şaxtalı hava burada uzun müddət qalmağa imkan vermir.