Azərbaycanda internet televiziyalarının sayı azalır
Azərbaycanda təəssüflər olsun ki, internet televiziyalarının və "Youtube" kanallarının sayı getdikcə azalmaqdadır.
Bunu Bakı Dövlət Universitetinin professoru, Əməkdar jurnalist Qulu Məhərrəmli deyib.
Onun sözlərinə görə, internet televiziyası və "Youtube" kanallarının baxış sayına, bir verilişin konkret olaraq izlənməsinə, edilən girişlərin, şərhlərin sayına görə reytinqini nisbi şəkildə müəyyənləşdirmək olur:
"Bununla yanaşı diqqəti cəlb edən, ictimai müzakirələr aparan, sosial problemləri qaldıran, maraqlı verilişlər hazırlayan "Youtube" kanalları və internet televiziyaları yaxşı ki, var”.
Həmin kanal və televiziyaların reytinqlərinin hansı meyarlara əsasən müəyyən olunması dəqiq parametrlərə söykənmir. Amma qeyd etdiyim kimi baxış, abunə sayının olması, verilişlərə konkret baxan insan sayı, yazılan şərh sayı müəyyən göstəricidir. Məsələn Azərbaycanda ilk 10-a daxil olan "Youtube" kanalları, internet televiziyaları var. Onların mövcudluğu əlbəttə ki, normaldır. Amma reytiqnlər bütün hamısında bu vəya başqa formada subyektivdir. Hər halda müəyyən dərəcədə ümumi ictimai rəy bir dəqiq müəyyənləşdirməyə imkan verir ki, hansı "Youtube" kanalı, veriliş, aparıcı daha çox baxılır. İndiki şəraitdə vəziyyət belədir”.
Professor sonda qeyd edib ki, bütün reytinq göstəriciləri şərtidir.