Sülh sazişi sərhəddə imzalansın! - Sabiq nazirdən təklif
Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin mətni artıq tam razılaşdırılıb və 17 paraqrafdan ibarətdir. Rəsmi Bakı sülh müqaviləsinin mətnin hazırlanması zamanı heç bir əlavə şərt irəli sürməyib, ancaq Azərbaycan mövcud reallıqların qəbul olunmasını istəyir.
Bunun üçün Ermənistan cəmi 2 şərti yerinə yetirməlidir. Bunlar Minsk Qrupunun ləğvi və Ermənistan konstitusiyasının dəyişməsidir. Ermənistan şərtləri yerinə yetirdikdən sonra sülh sazişinin imzalanması mümkündür.
Mövzu ilə bağlı sabiq xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib ki, iki ölkənin sərhəddə bir araya gələrək sülh sazişini imzalaması ən yaxşı variantdır:
“Mən iki tərəfin heç bir vasitə olmadan bir araya gələrək sülh sazişini imzalamasının tərəfdarıyam. Üçüncü ölkəyə ehtiyac yoxdur, bu məslənin siyasiləşdirilməsidir. Ən yaxşısı Ermənistan-Azərbaycan sərhədində-Naxçıvanda və ya Qazaxda sülh sazişi imzalamaqdır”.
Sabiq nazir bu il sülh sazişinin imzalanmasını gözləmədiyini söyləyib:
“Mən sülh sazişinin bu il imzalanacağına inanmıram. İlk növbədə Ermənistan gərək konstitusiyaya dəyişiklik etsin. 2026-ci ildə konstitusiya dəyişikliyinin olacağını deyirlər. Konstitusiya dəyişikliyi olduqdan sonra sülh sazişinin imzalanması üçün yol açılacaq. Minsk qrupunun dayandırılması məsələsi də var. Düşünürəm ki, bununla bağlı sülh sazişindən sonra müraciət olacaq. Minsk qrupu dedikdə, onun nəzdində fəaliyyət göstərən qurumların da ləğvini nəzərdə tuturam. Sülh sazişi imzalanmasa, hansısa ölkələr, məsələn Fransa və ABŞ bəlkə də deyəcəklər ki, hələ tezdir, sülh sazişi imzalanmayıb, gərək fəaliyyətimizi davam etdirək. Ona görə deyirəm ki, sülh sazişindən sonra Azərbaycan və Ermənistan tərəfindən müraciət olar. Ondan sonra görək, hansı ssenari əmələ gələcək”.