Xocalı cəlladı HƏBS EDİLİR?
Ermənistan parlamentində müxalif "Hayastan" blokunun rəhbəri Seyran Ohanyan və fraksiyanın katibi Arçvik Minasyan barəsində cinayət təqibinə başlanılması ilə bağlı səsvermə keçirilib.
Səsvermə zamanı 59 deputat parlamentin qərarını dəstəkləyib.
Əli yüzlərlə azərbaycanlının qanına bulaşmış Seyran Ohanyanla yanaşı, "Hayastan" fraksiyasının katibi Arçvik Minasyanın da deputat toxunulmazlığı ləğv edilib.
Qeyd edək ki, Seyran Ohanyan 2000-2007-ci illərdə Qarabağdakı keçmiş qondarma rejimin, 2008-2016-cı illərdə Ermənistanın müdafiə naziri olub. Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrində iştirak edən S.Ohanyan Xocalı soyqırımını törədənlərdən biridir. 44 günlük müharibədə isə o, qondarma rejimin “prezident”inin hərbi məsləhətçisi kimi Şuşanın müdafiəsinə rəhbərlik etmişdi.
Cinayət işləri çərçivəsində S. Ohanyana qarşı irəli sürülən ittihamlar onun müdafiə naziri olduğu dövrə aiddir. İstintaqın məlumatına görə, Ohanyan Geqarkunik vilayətinin Draxdik kəndində yerləşən, “Sevan” Milli Parkının balansında olan 10,5 min kvadratmetrlik torpaq sahəsini qanunsuz olaraq mənimsəyib və həmin ərazidə dövlət büdcəsi hesabına şəxsi villa tikdirib.
A.Minasyana isə 2016–2018-ci illərdə, ətraf mühit naziri olduğu dövrdə bu qanunsuzluqlara hüquqi qiymət vermədiyi, əksinə, Ohanyanın hərəkətlərini ört-basdır etməyə kömək etdiyi iddia olunur.
Bildirilib ki, Minasyan Ohanyana yaxın şəxslərə tikinti üçün icazə verib və bir sıra sənədlərin saxtalaşdırılmasına şərait yaradıb.