Tarix : 31-07-2025, 22:12
Azərbaycan deputatından Zatulinə sərt cavab
Milli Məclisin deputatı Rasim Musabəyov Rusiya Dövlət Dumasının üzvü Konstantin Zatulinin erməni separatçıları tərəfindən Xankəndidə qanunsuz ucaldılmış Ayvazovski abidəsinin sökülməsi ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlərə sərt reaksiya verib.
Deputat bildirib ki, uzun illərdir Rusiya parlamentində MDB və xaricdə yaşayan soydaşlarla iş üzrə komitənin sədr müavini vəzifəsində çalışan Zatulin bu sahədə o qədər “uğurlu” fəaliyyət göstərib ki, artıq Ermənistan da daxil olmaqla bir sıra MDB ölkələrinə səfəri qadağan edilib:
“Son günlər rus mediasında Zatulin daha çox Dövlət Dumasının vitse-spikeri Tolstoydan aldığı möhkəm sillə ilə xatırlanır. Mövzunun dəyişməsi üçün Zatulin guya Xankəndidəki Ayvazovski abidəsinin sökülməsinə görə "kişicəsinə" kədər hissi yaşayıb. Halbuki, bu abidə separatçılar və Rusiya sülhməramlılarının himayəsi ilə qanunsuz şəkildə ucaldılmışdı və 2023-cü ildən sonra onların bölgədən çıxarılması ilə bu kimi özbaşınalıqlara son qoyulub.”
Rasim Musabəyov əlavə edib ki, Ayvazovski istər rus, istər erməni kökləri ilə Azərbaycan ictimaiyyətinə yaxşı tanış və sevilən sənətkardır. Lakin bu, Azərbaycanın öz ərazisində separatçıların “bədii təşəbbüslərinə” göz yumması anlamına gəlmir.
“Zatulinin Rusiya mətbuatında başladığı bu "yas" kampaniyası nə ermənilərin, nə də azərbaycanlıların gözündə ona nüfuz qazandıracaq. Çünki Azərbaycan ictimaiyyəti onu yaxşı tanıyır, o, post-sovet məkanında separatizmi təşviq edən, dəstəkləyən bir fiqurdur,” – deyə Musabəyov vurğulayıb.
Deputat, həmçinin Zatulinin Qarabağa etdiyi qanunsuz səfərlər zamanı heç vaxt Azərbaycan xalqına və mədəni irsinə qarşı törədilmiş vandallıq aktlarına reaksiya vermədiyini xatırladıb:
“Zatulin nə vaxtsa Şuşada güllələnmiş Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəyliyə aid heykəlləri gördümü? Yaxud yandırılmış məscidlərimizlə bağlı bircə dəfə olsun mövqe bildirdimi? Xeyr.”
Musabəyov sonda əlavə edib: “Əgər Zatulin indi qəfil abidə müdafiəçisinə çevrilibsə, qoy əvvəlcə vicdanla etiraf etsin ki, o, illərdir Azərbaycan torpaqlarında separatizmə havadarlıq edib. Ayvazovski onun himayəsinə möhtac deyil. Bu möhtəşəm sənətkarın xatirəsinə hörmət göstərmək istəyən varsa, əvvəlcə onun adına ləkə salanlardan uzaq durmalıdır.”