Tarix : 22-10-2025, 15:32
“İstiqlal” ordeni kimlərə verilir? - SİYAHI
2 gün sonra 80 yaşını qeyd edəcək Baş nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubov Prezident İlham Əliyevin sərəncamı əsasında "İstiqlal" ordeni ilə təltif olunub.
Sözügedən orden indiyədək 74 nəfər verilib, onlardan 9 nəfəri xarici dövlətlərin vətəndaşlarıdır. 2 nəfər Xəlil Rza Ulutürk və Ziya Bünyadov ölümündən sonra ordenlə təltif edilib.
Milli Məclisin 1992-ci il 10 noyabr tarixli 370 saylı Qanunu ilə təsdiq edilən və 06.12.1993-cü ildə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyevin Sərəncamına əsasən təsis edilən "İstiqlal" ordeni 1992–2005-ci illərdə Azərbaycanın ən ali dövlət təltifi hesab olunub.
"İstiqlal" ordeni ilə təltif edilənlərdən 34 nəfəri Heydər Əliyev tərəfindən, 40 nəfəri isə İlham Əliyev tərəfindən təltif olunub.
Azərbaycan Respublikasının “İstiqlal” ordeni Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına aşağıdakılara görə verilir:
Azərbaycan Respublikasında milli-azadlıq hərakatında müstəsna xidmətlərinə görə;
Azərbaycan Respublikasının dövləti və xalqı qarşısında xüsusilə görkəmli xidmətlərinə görə;
Azərbaycan Respublikasının milli-dövlət quruculuğu işlərində xüsusi xidmətlərinə görə;
“İstiqlal” ordeni döşün sol tərəfinə, Azərbaycan Respublikasının digər orden və medalları olduqda onlardan əvvəl taxılır.
Bu ordenlə təltif edilən ilk şəxslər Xəlil Rza Ulutürk, Məmməd Araz və Bəxtiyar Vahabzadə olub.
Təltif edilən xarici ölkələrin vətəndaşları isə Türkiyənin sabiq prezidenti Süleyman Dəmirəl, Ukraynanın sabiq prezidenti Leonid Kuçma, Gürcüstanın sabiq prezidenti Eduard Şevardnadze, türk professor İhsan Doğramacı, SSRİ Xalq artisti Mstislav Rostropoviç, Rumıniyanın sabiq Prezidenti İon İliyesko, Səudiyyə Ərəbistanının mərhum Kralı Fəhd bin Əbdüləziz Əl Səud, mərhum vəliəhdi Abdullah bin Əbdüləziz Əl Səud, rus dövlət xadimi Nikolay Baybakovdur.