Tarix : 25-10-2025, 16:40
Mehdiyevə görə 100-dən çox adam dindirilib - Siyahıda kimlər var?
Cinayət məsuliyyətinə cəlb edilən Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin cinayət işi üzrə istintaq davam edir.
Onunla bağlı artıq 100-dən artıq adamın istintaq tərəfindən dindirildiyi ilə əlaqədar məlumatlar yayılır.
Bunların arasında kimlərin olduğu isə istintaq sirri olduğundan açıqlanmır. Ehtimal edilir ki, onlar arasında keşmiş və indiki məmurlar, deputatlar var.
Ədalət Partiyasının sədri Mütəllim Rəhimli bildirib ki, dindirilənlər arasında deputatların, hətta siyasi partiya rəhbərlərinin olma ehtimalı yüksəkdir:
"Ümumiyyətlə, Ramiz Mehdiyevin əlaqədə olduğu və ona qarşı irəli sürülən cinayətləri yerinə yetirmək üçün müxtəlif vəzifədə çalışan adamlarla birlikdə işləməsi lazımdır. Bu sıraya ən yüksək strukturlardan tutumuş icra başçıları, deputatlar, hətta siyasi partiya rəhbərləri də daxil ola bilər. Mən düşünürəm ki, dindirilənlər arasında məhz bu şəxslər var. Çünki irəli sürülən ittiham kifayət qədər geniş fəaliyyəti və cinayəti əhatə edir. Çox güman ki, istintaq sirri olduğundan bütün bunlar açıqlanmır. Amma istintaq başa çatan kimi bu kateqoriyadan insanların həmin siyahda olacağını görə bilərik".
Qeyd edək ki, Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 23.10.2019 tarixli fərmanı ilə Təhlükəsizlik Şurasının tərkibinə daxil edilmişdi. Hazırda Ramiz Mehdiyev Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (dövlət hakimiyyətini ələ keçirməyə yönələn əməllər), 274 (dövlətə xəyanət) və 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma) maddələri ilə ittiham olunur.
Bakı şəhəri Səbail rayon məhkəməsi Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu barədə cinayət işi üzrə bu il oktyabrın 14-da qərar qəbul edib. Qərara əsasən, məhkəmə xüsusilə ağır cinayət əməllərinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmiş Ramiz Mehdiyev barədə verilmiş vəsatəti təmin edərək, 4 ay müddətinə ev dustaqlığı qətimkan tədbiri seçib.