Azərbaycanlı ekspert İrəvanda “Zəngəzur dəhlizi” ifadəsini İZAH ETDİ
Azərbaycan ABŞ-ın Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında maneəsiz keçidin təmin edilməsi məsuliyyətini öz üzərinə götürməsini gözləyir.
Bunu Karnegi Fondunun Berlin Araşdırmaları Mərkəzinin Rusiya və Avrasiya üzrə tədqiqatçısı, azərbaycanlı politoloq Zaur Şiriyev 4 noyabrda İrəvanda keçirilən “Orbeli 2025” beynəlxalq forumunda bildirib.
Jurnalistlərin Bakının "maneəsiz keçid" terminini necə başa düşdüyü ilə bağlı suallarını cavablandıran Şiriyev qeyd edib ki, konkret detallar praktikada aydınlaşacaq.
"Bunun nə demək olduğunu hələlik dəqiq təxmin edə bilmərik - tətbiq göstərəcək", - deyə o bildirib.
Şiriyev həmçinin əlavə edib ki, "Zəngəzur dəhlizi" termini Azərbaycanda "Ermənistanda geniş yayılmış təsəvvürün əksinə olaraq" mənfi məna daşımır. O, vurğulayıb ki, bu, yalnız TRIPP marşrutuna deyil, həm də regionda daha geniş nəqliyyat əlaqələrinə aiddir. Z.Şiriyev qeyd edib ki, keçid formatları və üsulları müəyyən edilərkən, tərəflərin ərazi bütövlüyünü və mövcud sərhədləri qarşılıqlı şəkildə tanıdıqlarını təsdiqlədikləri 8 avqustda imzalanmış Vaşinqton Bəyannaməsini nəzərə almaq lazımdır.
Xatırladaq ki, 8 avqustda Vaşinqtonda Ermənistan, ABŞ və Azərbaycan liderləri münaqişənin sülh yolu ilə həlli ilə bağlı birgə bəyannamə imzalayıblar.