Tarix : 13-11-2025, 16:09
Prezidentin çıxışından sonra xüsusi komissiya yaradılıb
2025-ci il noyabrın 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyində çıxış edən Prezident İlham Əliyev ölkənin ictimai, siyasi, elmi və mədəni inkişafı ilə bağlı bir sıra mühüm məsələlərə toxundu.
Bu əlamətdar tədbirdə cənab Prezidentin xüsusi vurğuladığı mövzulardan biri Qərbi Azərbaycana qayıdış və tarixi həqiqətlərin bərpası olub.
Bunu Milli Məclisin deputatı, Qərbi Azərbaycan İcmasının sədri Əziz Ələkbərli bildirib.
Prezident alimlərə və elmi müəssisələrə çağırış edərək bildirdi ki, Qərbi Azərbaycanın həqiqətlərini əks etdirən nəşrlərin sayı artırılmalı, araşdırmalar genişləndirilməli, kitablar, broşürlər, sərgilər və digər materiallarla beynəlxalq ictimai rəyə təsir gücləndirilməlidir.
Bu çağırış, şübhəsiz ki, Qərbi Azərbaycan İcmasının qarşısında yeni hədəflər müəyyənləşdirir. İcma olaraq biz indiyədək Qərbi Azərbaycanın tarixi ilə bağlı həqiqətləri üzə çıxarmağa çalışmışıq. Lakin Prezidentin verdiyi bu dəstək və mesajdan sonra fəaliyyətimizi daha da gücləndirəcək, indiyə qədər tanınmayan tarixi mənbələri də işıqlandırmağa çalışacağıq. Bununla bağlı xüsusi komissiya yaradılıb.