Almaniya Qafqazda hərəkətə keçdi
Almaniyanın Cənubi Qafqaz istiqamətində fəallaşdığı hiss edilir. Dekabrın 4-də Almaniya Kansleri Fridrix Merts Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə zəng edib.
Fridrix Merts Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh prosesindəki irəliləyişlə bağlı təbriklərini çatdırıb. Kansler Almaniyanın regionda sabitliyi dəstəklədiyini vurğulayıb.
Merts dövlətimizin başçısını Almaniyaya səfərə dəvət edib. Dəvəti məmnunluqla qəbul edən Prezident İlham Əliyev öz növbəsində Almaniya Kanslerini Azərbaycana səfərə dəvət edib. Fridrix Merts də dəvəti məmnunluqla qəbul edib.
Telefon danışığının ardından Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın Almaniyaya səfər edəcəyi açıqlanıb. O, gələn həftə Berlində Almaniya Prezidenti, həmçinin kanslerlər görüşəcək.
Milli Məclisin deputatı Nəsib Məhəməliyev gedən proseslərlə bağlı bildirib ki, Almaniya-Ermənistan görüşündə sülh proseslərinin sürətləndirilməsi müzakirə oluna bilər.
"Faktdır ki, artıq ATƏT-in Minsk qrupu ləğv olundu. Azərbaycan və Ermənistan tərəflərinin 8 Avqust görüşündən sonra Avropa İttifaqı üçün Qarabağ mövzusu gündəlikdən çıxarılıb. Rəsmi şəkildə beynəlxalq gündəlikdə Qarabağ adında münaqişə yoxdur.
Ancaq mən düşünmürəm ki, Almaniya Kansleri ilə Paşinyan arasındakı görüşdə Azərbaycan əleyhinə nəsə yeni iddialarla çıxış olsun. Bu qeyri-mümkündür. Çünki indi Avropa İttifaqı üçün, həmçinin Almaniya üçün Rusiya-Ukrayna müharibəsi daha çox aktuallıq kəsb edir, nəinki Cənubu Qafqaz məsələləri.
Digər ağlabatan ehtimal Ermənistanda gələn il keçiriləcək seçkilərlə bağlıdır. Qərbin dəstəyi Paşinyana lazımdır. Bu istiqamətdə müəyyən razılaşmaların əldə olunmasını da düşünürəm.
Amma inandırıcı deyil ki, Paşinyan bizim bölgədə gərginliyin yaradılmasına, Azərbaycan-Ermənistan arasında yeni bir xoşagəlməz hallara cəhd edər. Bu, əvvəl qeyd etdiyim kimi, razılaşdırılmış sülh prosesinin pozulması olardı. Həmçinin Paşinyanın özünün də taleyi şübhə altına düşə bilər".