Tarix : 11-12-2025, 16:38
Bakıda həbs olunan ruslar azərbaycanlılar azad edilmədən buraxılmayacaq
Bir müddət əvvəl Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin Azərbaycanda səfərdə olub. O, səfər zamanı Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksi ilə görüşüb. Eləcə də Prezidentin köməkçisi Hikmət Hacıyevlə müzakirə aparıb. Rusiya mediasının yazdığına görə, Qaluzin səfər zamanı rəsmilərlə görüşdə Azərbaycanda həbs olunan 11 nəfər rusun azadlığa buraxılması ilə bağlı məsləhətləşmə aparıb.
Hüquq müdafiəçisi Çingiz Qənizadə bildirib ki, Rusiyada azərbaycanlıların saxlanılma forması hüquqdan kənar olub:
“Həqiqətən də, Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin belə danışıqlar aparıbsa, onda gəlin, hamının-hamıya prinsipini həyata keçirək. Yəni Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin gərginləşməsi fonunda Rusiyada yaşayan azərbaycanlılara əsaslı və əsassız ittihamlar irəli sürülərək həbs ediblər. Onlardan bəziləri 20 il əvvəl törədilən cinayətlərdə guya iştirakçı olmaqda ittiham edilərək həbs olunub. Həbsin özü o qədər abırsız, həyasız, hüquqdankənar reallaşdırıldı ki, ancaq nifrət yarada bilərdi. Çünki yatan insanların evinə girmək, qapılarını sındırmaq, maşınının önünü kəsib şüşəsini sındırmaq - bütün bunlar yalnız Rusiya xüsusi xismət orqanlarının tapşırığı ilə hüquq-mühafizə orqanlarının həyata keçirdiyi şou idi”.
Hüquq-müdafiəçisi vurğulayıb ki, Qaluzin 11 rusun azadlığa buraxılmasını istəyirsə, ittihamlardan və törədilən cinayətlərdən asılı olmayaraq, Azərbaycan bu addımı atacaqsa, Rusiyada eyni addımı atmalıdır:
“2024-cü ilin 25 dekabrından sonra Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin gərginləşməsi fonunda həbs olunanlar, xüsusilə də diaspor rəhbərləri, onların yaxın adamlarının hamısı azadlığa buraxılmalıdır. Belə olmadığı halda Azərbaycanın birtərəfli qaydada cinayət törətmiş şəxslərin qeyd-şərtsiz azadlığa buraxılmasını təmin edəcəyinə inanmıram. Hər halda son söz cənab Prezidentindir. Allah Prezidentimizi qorusun, elə hesab edirəm ki, o, hər şeyi ölçüb-biçir. Bu, sadəcə bizim istək və arzumuzdur”.