Tarix : 13-09-2013, 11:11
Bakı Metropolitenindən sərnişinlərə bəd xəbər
Bakı nəqliyyatında problemlər hələ də öz həllini tapmayıb. Uzun zamandır ictimai nəqliyyatda gediş haqqının vahid ödəmə karta keçməsi barədə danışılsa da, sonradan deyilənlərin hələ də nəticəsiz qaldığı məlum oldu. Nəqliyyat Nazrliyinin mətbuat katibliyinin müdiri Namiq Həsənovun ANS PRESS-ə dəfələrlə verdiyi açıqlamasında bildirib ki, yaxın vaxtlarda həm avtobuslarda, həm də metroda gediş haqqılarını ödəmək üçün vahid kartdan istifadə etmək mümkün olacaq. Bunun üçün artıq plastik kartların da hazırlandığı bildirilmişdi.
Lakin əslində deyilənlərin sadəcə yaxşı idaya olduğu ortaya çıxır. Çünki vahid kartla ödəmə sisteminə keçid mart ayında nəzərdə tutulmuşdu. Sonradan bunu may ayına qədər təxirə saldılar. May ayında da məlum oldu ki, vahid kartla ödəmə sistemi sentyabr ayına qədər uzadılır. Artıq sentyabr ayıdır. İndi isə rəsmilər avtobuslarda kartla ödəniş sisteminin sentyabrın 15-dən sonra tətbiq olunacağını bildirib. Lakin bu kartlardan yalnız avtobuslarda istifadə etmək mümkün olacaq. Metroda bu kartlardan istifadə etmək mümkün olmayacaq. Bu barədə Bakı Metropolitenindən ANS PRESS-ə bildirilib. Çünki hazırda Metropolitendə mövcud olan proqram təminatı ilə ictimai nəqliyyatda yeni ödəniş sistemi çərçivəsində tətbiq ediləcək kartların proqram təminatı uyğun deyil.
Belə ki, metroda bu kartlardan istifadə etmək üçün birgə proqram təminatı hazırlamaq lazımdır. Bu da olduqca böyük kapital tutumlu işdir və tez zamanda bunun tətbiqi mümkünsüzdür. Bir sözlə, baxmayaraq ki, Nəqliyyat Nazirliyi həm avtobuslarda, həm də metroda vahid kartdan istifadənin tətbiq olunacağını deyir, Bakı Metropolitenindən isə bunu təqzib edirlər.