Tarix : 28-10-2022, 15:05
AMB sərtləşmə siyasətinə başlayır
Faiz dəhlizinin aşağı dərəcəsi bazara təsir etməyə başladığından, Mərkəzi Bankın İdarə Heyətin növbəti iclaslarda monetar siyasətinin daha da sərtləşdirilməsi istiqamətində qərarlar qəbul edəcəyi gözlənilir. Bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov bildirib. Baş bankir qeyd edib ki, yeni əməliyyat çərçivəsinin nəticələrini nəzərə alaraq, faiz dəhlizinin aşağı həddini daraldacağıq:“Hazırda faiz dəhlizinin aşağı həddinin bazara təsirini müşhidə edirik. Bu bizə əsas verir ki, monetar siyasətimizi sərtləşdirmək yönümündə qərarlarımızı verək". T.Kazımov əlavə edib ki, hazırda Azərbaycan Mərkəzi Bankının məqsədi inflyasiyanı azaltmaqdır:“Əgər gələcəkdə inflyasiya nəzərdə tutduğumuzdan çox azalsa, iqtisadi aktivliyə mənfi təsir etsə, uçot dərəcəsi vasitəsilə bazara təsir etməyə çalışacağıq. Biz dövriyyədəki notlarımız artıra da bilərik, azalda da bilərik. Artıq bu notlarla bağlı bazarda müəyyən gözləntilər formalaşıb”.