“Son 10 ildə Azərbaycanda spirtli içkilərə xərclənən pul 54, 4 milyon manat artıb”
Butov.az Modern.az saytına əsasən bildirir ki, spirtli içkilərin zərərləri barədə dəfələrlə xəbərdarlıqlara baxmayaraq, insanların bəziləri bu vərdişlərindən əl çəkmirlər. İçkini xoş əhval yaratmaq, istirahət üçün qəbul etdiklərini deyənlər, əslində özlərini o dünyaya bir az da yaxınlaşdırmalarının fərqində deyillər.
Respublika Narkoloji Mərkəzinin direktoru Telman Məmmədhəsənov Modern.az saytına bildirib ki, mərkəzdə 2014-cü il ərzində sərxoşluq hallarının bütün növlərinin təyin edilməsi məqsədi ilə aparılan tibbi müayinədən 33 387 nəfər keçib: “Onlardan 822 nəfər narkotik vasitələrin istifadəsinə görə müayinə edilərkən, 323 nəfərdə sərxoşluq aşkarlanıb”.
Statistika da spirtli içkilərə üstünlük verənlərin azalmadığını sübut edir. Dövlət Statistika Komitəsinin Məlumatların yayılması şöbəsinin müdiri Rəfael Süleymanov 2005-2014-cü illərdə və 2015-ci ilin yanvar-avqust aylarında spirtli içkilərin idxalı və pərakəndə satışı barədə statistik rəqəmləri təqdim edib. Rəqəmlərdən məlum olur ki, spirtli içkilərə xərclənən vəsaitlərin həcmi 10 il ərzində 54, 4 milyon manat artıb. İlin başa çatmadığını nəzərə alsaq, bu fərqin artacağı istisna deyil.