Neftçalada 42 km-lik yol yenidən quruldu
Neftçala rayonunun Xanməmmədli–Qaçaqkənd–Qırmızıkənd–Xol Qarabucaq– Xəzər avtomobil yolunda yenidənqurma işləri artıq bitib.
Bu barədə Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyindən (AAYDA) məlumat verilib.
Bildirilib ki, uzunluğu 42 kilometr olan avtomobil yolu uzun müddət təmir olunmadan istifadədən və təbii faktorların təsirindən yararsız vəziyyətdə idi. Yolun 30 km uzunluğa malik Xanməmmədli–Xol Qarabucaq–Xəzər hissəsi yararsız asfalt örtük, uzunluğu 12 km təşkil edən Qaçaqkənd–Qırmızıkənd əlavə torpaq əsaslarından ibarət idi. Bu əsaslı şəkildə yenidən qurulmasına və bərpasına ehtiyac yaranan yollar 4-cü texniki xidmətə uyğun olaraq, yolların eni 10 metrə qədər artırilib.
Yolun yararsız örtüyü sökülüb, yararsız qrunt qailaraq vurulub, əks-dolğu işləri aparılaraq yeni yol yatağı tikilib. Ardınca normativ eninin alınması üçün yolunma və kipləşdirmə işləri görülüb, yol əsaslarının tikintisi aparılıb.
Layihəyə uyğun olaraq yolboyu suların ötürülməsi təmin edilməsi məqsədi ilə müəyyən diametrlərə malik suötürücü borular, tikinti kəmərlərində istinad divarları tikilmişdir. Bununla yanaşı, layihənin Qaçaqkənd, Qırmızıkənd və Xol Qarabucaq hissələrində mövcud körpülər təmir edilib.
Layihənin sonuncu yol hərəkətinin normal qurulması üçün yol nişanlarının, km-lərin quraşdırılması, yolcizgi yolöstərici xətlərin çəkilməsi işləri icra edilib.
Avtomobil yollarının yenidən qurulması 15 dəqiqəlik yaşayış yeri olan 11 yaşayış məntəqəsi arasında rahat gediş-gəlişi, yük və daşımalarını asanla, sosial sosial rifah halına güclü təsir göstərən kənd təsərrüfatının inkişafını çıxaracaq.