Tarix : 29-01-2026, 18:02
Sel daşqınlarına qarşı 7 milyonluq işlər görüləcək
Azərbaycan Respublikasında çay sularının daşması nəticəsində yaranan təhlükələrin qarşısının alınması və infrastrukturun qorunması məqsədilə növbəti iri layihələrə start verilir.
"Tikilməkdə Olan Obyektlərin Müdiriyyəti" Publik Hüquqi Şəxsi Astara və Tərtər rayonlarında sel və daşqın sularından mühafizə tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün iki böyük tender elan edib.
Astara rayonu: Pensərçayın daşması ehtimalına qarşı Siyəkü, Pensər və Şiyəkəran kəndlərində yaşayış evlərinin, həyətyanı və təsərrüfat sahələrinin mühafizəsi təmin ediləcək. Bu istiqamət üzrə 3.046.185,34 AZN vəsait ayrılıb.
Tərtər rayonu: Tərtərçay ətrafında aparılacaq işlər çərçivəsində Bərdə-Tərtər magistral avtomobil yolu və Bayraq Meydanı kompleksi ərazisi sel sularından qorunacaq. Bu layihənin dəyəri 3.975.405,84 AZN müəyyən edilib.
Hər iki layihənin icrası üçün nəzərdə tutulan ümumi ehtimal olunan qiymət 7.021.591,18 AZN təşkil edir. Bu vəsait çay ətraflarında torpaq bərkitmə və mühafizə bəndlərinin qurulmasına yönəldiləcək.