Peyvənddən sonra qızılcadan ölüm halları 85 faiz azalıb - Rəsmi
Müasir dövrdə bir sıra infeksiyaları peyvəndlərlə idarə edə bilirik.
Bunu Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-eksperti, infeksionist Təyyar Eyvazov nazirliyin rəsmi instaqram səhifəsində “Qızılca” mövzusunda yayımlanan canlı yayımda deyib.
Azərbaycan Respublikasında qəbul olunmuş milli peyvənd təqvimində 11 infeksiyanın peyvəndlərlə idarə olunması məsələsinin olduğunu diqqətə çatdıran T.Eyvazov qızılcanın da onlardan biri olduğunu qeyd edib: “Qızılca əleyhinə peyvənd ilk dəfə ötən əsrin 60-cı illərində tətbiq olunub. Peyvənd tətbiq olunmadığı dövrlərdə təxminən 15-16 yaşlı uşaqların 90 faizi qızılcanı keçirirdi. Dünya üzrə peyvənd olmadığı dövrlərdə 1 il ərzində 2 milyon şəxs qızılcadan vəfat edirdi. Peyvəndlərin tətbiq olunması nəticəsində qızılcaya yoluxma hallarının sayı kəskin azalmışdı. Ən aşağı ölüm göstəricisi 2016-cı ildə oldu ki, bu da 100 mindir. Təxminən 85 faiz ölüm halları azaldı. Bu, onu göstərir ki, peyvənd kifayət qədər effektivdir. Peyvənd uzun illərdir tətbiq olunur, öz təhlükəsizliyini və effektivliyini sübut edib”.
Mütəxəssis-ekspert iki yaşadək uşaqlar və hamilə qadınların yanaşı xəstəlikləri olmasa belə qızılcanın fəsadlaşması üçün risk qrupuna aid olduqlarını bildirib.