Eluca Atalı görüşünüzə gəlib .....                        Təyyarədə nasazlıq yarandı: Qəza enişi .....                        Zəlzələdə ölənlərin sayı 1600-ü keçdi .....                        3-cü kurs tələbəsi faciəli şəkildə öldü .....                        Şahbaz Şərif Azərbaycan Prezidentini təbrik etdi .....                        Ərdoğandan İlham Əliyevə bayram təbriki .....                        Rusiyadakı paradda hansı liderlər iştirak edəcək? .....                        17 yaşlı qızın cəsədi kanaldan tapıldı .....                        Alatavadakı söküntüyə görə ekskavator sürücüsü də tutuldu .....
Tarix : 16-05-2017, 19:41
Muzdla çalışanların sayı və orta aylıq əmək haqqı açıqlandı
Bu il aprelin 1-i vəziyyətinə Azərbaycan iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin sayı 1 mln. 515,8 min nəfər olub, onlardan 889,2 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət sektorunda, 626,6 min nəfəri isə qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərib.
Butov.az xəbər verir ki, Dövlət Statistika Komitəsindən “Ölkə.Az”a verilən məlumata görə, muzdla işləyənlərin 22,1%-i təhsil, 19,2%-i ticarət; nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 12,8%-i sənaye, 8,7%-i əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi, 7,2%-i dövlət idarəetməsi və müdafiə; sosial təminat, 6,2%-i tikinti, 4,7%-i nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 3,5%-i peşə, elmi və texniki fəaliyyət, 3,1%-i kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıq, 1,6%-i maliyyə və sığorta fəaliyyəti, 10,9%-i isə iqtisadiyyatın digər sahələrində məşğul olublar.
Bu ilin yanvar-mart aylarında ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əmək haqqı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 5,9% artaraq 514,3 manat olub. İqtisadiyyatın mədənçıxarma sənayesi, maliyyə və sığorta fəaliyyəti, informasiya və rabitə, tikinti, eləcə də peşə, elmi və texniki fəaliyyət sahələrində orta aylıq nominal əmək haqqı daha yüksək olub.