Tarix : 17-08-2022, 20:12
Təhlükə yaransa, NATO müdaxilə edəcək - Baş katib
Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç bu gün Brüsseldə NATO-nun Baş katibi Yens Stoltenberq ilə görüşüb. Butov.az xəbər verir ki, tərəflər Serbiya və Kosovo arasındakı son gərginliyi müzakirə ediblər. Görüşdən sonra keçirilən mətbuat konfransında Stoltenberq deyib ki, Serbiya və Kosovo arasında sabitlik təhlükə altında olarsa, NATO-nun sülhməramlı qüvvələri müdaxilə etməyə hazırdır. "Regionda vəziyyət yaxşılaşsa da, yenidən gərginliyin qarşısını almaq bütün tərəflərin, xüsusən də Belqrad və Priştina rəsmilərinin məsuliyyətindədir", - deyə Baş katib vurğulayıb. O, tərəfləri təmkin nümayiş etdirməyə və zorakılıqdan yayınmağa çağırıb. "NATO vəziyyəti diqqətlə izləməyə davam edir. Bizim KFOR sülhməramlı missiyamız hələ də BMT mandatına diqqət yetirir. Sabitlik təhlükə altına düşərsə, KFOR müdaxilə etməyə hazırdır", - Stoltenberq deyib. Vuçiç isə bildirib ki, o, cümə axşamı günü Kosovonun baş naziri Albin Kurti ilə görüşəcək. "Biz sabah çətin müzakirələr aparacağıq. Demək olar ki, heç nə ilə razılaşmırıq", - deyə o qeyd edib.