Tarix : 25-09-2024, 16:51
İran prezidentindən Rusiya və Ukraynaya çağırış
İran prezidenti Məsud Pezeşkian Rusiya ilə Ukrayna arasında hərbi əməliyyatları dayandırmağa çağırıb.
Pezeşkian BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasında çıxışı zamanı deyib ki, “iki ölkə arasında böhranın həllinin yeganə yolu dialoqdur”.
İran prezidentinin sözlərinə görə, Tehran müharibə əleyhdarıdır.
“İran Ukraynada hərbi əməliyyatların təcili dayandırılmasının vacibliyini vurğulayır. Biz bütün sülh təşəbbüslərini dəstəkləyirik”, - M.Pezeçkian deyib.
Məsud Pezeçkianın sözlərinə görə, “Qərbin İrana qarşı tətbiq etdiyi birtərəfli sanksiyalar minlərlə günahsız insanın həyatını təhlükəyə atan qeyri-insani silahdır”.
“Sanksiyalar ölkə iqtisadiyyatını iflic etmək üçün hazırlanmış dağıdıcı və qeyri-insani silahdır. Əhəmiyyətli dərman vasitələrinə çıxışın rədd edilməsi sanksiyaların ən ağrılı nəticələrindən biri olub, minlərlə günahsız insanın həyatını riskə atıb. Bu tədbir təkcə insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması deyil, həm də insanlığa qarşı cinayətdir”, - deyə İran prezidenti əlavə edib.