Tarix : 28-10-2024, 17:00
Qərb Gürcüstanda sabitliyi pozmağa çalışacaq - Rusiyadan açıqlama
Artıq Gürcüstanda parlament seçkilərində səslərin sayılması prosesi başa çatıb. Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) məlumatına görə, 3 111 məntəqədən 3 110-nun bülletenlərinin nəticələrinə əsasən hakim “Gürcü Arzusu” Partiyası 53,92 % səs toplayıb.
Dörd müxalifət partiyası cəmi 37,78 % səs yığa bilib. Onlardan “Dəyişiklik Koalisiyası” 11,04 %; “Vahidlik – Milli Hərəkat” 10,16 %; “Güclü Gürcüstan” 8,81 %; “Qaxariya - Gürcüstan naminə” Partiyası isə 7,77 % səs toplayıb.
Beləliklə “Gürcü Arzusu” Partiyası yenidən qələbəni təmin edib.
Prezident Salome Zurabişvili isə seçkilərin nəticələrini tanımadığını bildirib, müxalifət də parlamentin işində iştirak etməyəcəklərini bəyan edib.
Gürcüstandakı seçkilərlə bağlı rusiyalı politoloq, tarix elmləri namizədi, Rusiya Federasiyasının Etnik və beynəlxalq araşdırmalar mərkəzinin elmi direktoru Anton Bredix bildirib ki, seçkilərlə bağlı Qərbin niyyəti fərqli idi:
“Gürcüstandakı vəziyyət bütövlükdə Cənubi Qafqaza konstruktiv təsirdən daha çox təsir edəcək. Bundan sonra anti-Rusiya şüarları azalacaq, Ermənistan və Azərbaycanla münasibətlər yaxşılaşacaq.
Gürcüstandakı seçki prosesindən sonra deyə bilərik ki, bunu qəbullanmayan qüvvələr olacaq. Belə ki, Qərb sabitliyi pozmağa çalışacaq. Biz bunu artıq Gürcüstan prezidentinin bəyanatlarından da görürük. Amma bu, əksinə, Amerika QHT-lərinin və USAD-nin ölkədən sıxışdırılması istiqamətində bir addım olacaq”.