Ərdoğandan Ukraynada təcili atəşkəs çağırışı
Türkiyə Ukraynada hərbi əməliyyatların tezliklə dayandırılması və “quruda, havadan və dənizdən hücumların” dayandırılması ideyasını dəstəkləyir.
Bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirib.
Onun sözlərinə görə, Ankara münaqişənin iki tərəfi arasında danışıqlar prosesinin təşkili də daxil olmaqla, Ukrayna böhranının nizamlanmasına istənilən töhfə verməyə hazırdır.
“Biz strateji tərəfdaşımız olan Ukraynanın ərazi bütövlüyünü və müstəqilliyini qətiyyətlə dəstəkləyirik. Biz ədalətli, davamlı və ləyaqətli sülh uğrunda mübarizə aparan hər iki tərəfin danışıqlar masasına oturacağı möhkəm diplomatik bazanın vacibliyinə diqqət çəkirik”, - deyə Ərdoğan Avropa Şurasının sədri Antonio Kosta ilə Aİ tərəfdaş ölkələri arasında videokonfrans zamanı bildirib.
O qeyd edib ki, Aİ-nin Rusiya-Ukrayna münaqişəsinin həlli ilə bağlı seçdiyi yanaşmalar Ankaranın “Qara dənizdə təhlükəsiz gəmiçiliyi” təmin etmək səylərinə tam uyğundur. Ərdoğan, həmçinin keçirilən hər iki tədbiri: martın 2-də Aİ-nin Ukraynaya dəstək sammitini və bir gün əvvəl Brüsseldə keçirilən Aİ rəhbərliyinin görüşünü yüksək qiymətləndirib.
Qeyd edək ki, martın 6-da Brüsseldə Aİ-nin fövqəladə sammiti keçirilib. İclasda Aİ liderləri yenidən silahlanma planını müəyyən edib və Kiyevə hərbi dəstək tədbirləri barədə razılığa gəliblər.