Tarix : 13-03-2025, 16:37
Rusiya müvəqqəti atəşkəsə razılaşmır - Putinin köməkçisi açıqladı
Rusiya hakimiyyəti müvəqqəti atəşkəsdə deyil, Ukrayna ilə münaqişənin uzunmüddətli nizamlanmasında maraqlıdır.
Bunu Rusiya prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov “Rossiya-1” telekanalının efirində bildirib.
“Hesab edirik ki, münaqişə uzunmüddətli sülh yolu ilə nizamlanmadır – bu bizim məqsədimizdir, ölkəmizin qanuni maraqlarını, məlum narahatlıqlarımızı nəzərə alan sülh yolu ilə nizamlanmaya çalışırıq. Mənə elə gəlir ki, bu vəziyyətdə dinc hərəkətləri imitasiya edən addımlar heç kimə lazım deyil”, - Uşakov bildirib.
Uşaqkov qeyd edib ki, o, ABŞ-ın milli təhlükəsizlik üzrə müşaviri Mayk Valsla söhbət zamanı Rusiyanın mövqeyini təqdim edib.
“Mən təbii ki, müvəqqəti atəşkəslə bağlı əldə olunmuş razılaşmaları şərh etdim və mövqeyimizi bildirdim ki, bu, Ukrayna hərbçiləri üçün müvəqqəti möhlətdən başqa bir şey deyil”, - Rusiya prezidentinin köməkçisi deyib.
Uşakov əlavə edib ki, martın 13-də Vladimir Putin Ukraynada müvəqqəti atəşkəs rejiminin tətbiqi təklifi ilə bağlı daha ​​konkret və mənalı qiymətlər verə bilər.
ABŞ prezidenti Donald Trampın xüsusi nümayəndəsi Stiv Vitkoff bu gün Moskvaya gəlib.
Onun prezident Vladimir Putinlə görüşəcəyi gözlənilir.