Türkiyə Ermənistanla quru sərhədlərini açır?
"Türk Hava Yolları" (THY) aviaşirkəti Ermənistanın paytaxtı İrəvana müntəzəm uçuşlara başlayır. Şirkətin İctimaiyyəti Məlumatlandırma Platforması (KAP) üzərindən bildirilib ki, qərar şirkətin mövcud imkanlarından və bazar şərtlərindən asılı olaraq qəbul edilib.
Xatırlatmaq lazımdır ki, Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan liderlərinin 8 avqust Vaşinqton görüşündən sonra Türkiyə ilə Ermənistan arasında da dialoqun sürətləndiyi nəzərə çarpmaqdadır.
Vaşinqton görüşündən bir neçə gün sonra Türkiyənin Ermənistanla normallaşma prosesi üzrə xüsusi nümayəndəsi Serdar Kılıç Ermənistana səfər edib. Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılması üzrə xüsusi nümayəndə Ruben Rubinyan Ermənistan-Türkiyə sərhədindəki "Marqara" nəzarət-buraxılış məntəqəsində Serdar Kılıçla görüşüb. Söhbətin əsas müzakirə mövzusu Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılması olub. Tərəflərin hər hansı razılığa gəlməsi barədə heç bir məlumat yayılmayıb.
Türk Hava Yollarının yuxarıda qeyd etdiyimiz qərarı verməsi yenidən iki ölkə arasında quru sərhədlərin fəaliyyətinin bərpası məsələsini gündəmə gətirir. Növbəti addımın məhz bu istiqamətdə atılması gözlənilir.
Politoloq Elxan Şahinoğlu bildirib ki, Türk Hava Yollarının Ermənistanın paytaxtı İrəvana müntəzəm uçuşlara başlamaq barədə qərarını normal qarşılamaq lazımdır:
"Biz işğala son qoyub, ərazi bütövlüyümüzü təmin etmişik. Azərbaycanla Ermənistan arasında dialoq mövcuddur. Üstəgəl, Azərbaycanla Ermənistan bir-birlərinin hava məkanından da istifadə edirlər. Elə bu yaxınlarda Ermənistan Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin rəisi Andranik Simonyan da beynəlxalq tədbirdə iştirak etmək üçün təyyarə ilə gəlmiş, onun təyyarəsi Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Aeroporta eniş etmişdi. Bu baxımdan da Türkiyənin Ermənistanla dialoqu genişlənir".
E.Şahinoğlu hesab edir ki, hava xətlərinin açılmasına baxmayaraq, hələ quru sərhədlərinin açılması mümkün deyil:
"Türkiyə Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin imzalanmasını gözləyir. Sülh sazişi imzalanan kimi,bəli, Türkiyə quru sərhədlərini də açacaq, diplomatik münasibətləri də bərpa edəcək. Onsuz da Azərbaycanın özü də sülhdən sonra Ermənistanla sərhədlərini açacaq. Və bundan sonra yəqin ki, üç ölkə arasında ticarət əlaqələri başlayacaq".