Tarix : 10-10-2025, 17:06
Tramp administrasiyası Nobel qərarından qəzəblidir
Nobel Komitəsi siyasəti sülhdən üstün tutur.
Bunu ABŞ Prezidentinin mətbuat katibi və kommunikasiya direktoru Stiven Çun bildirib.
“Prezident Donald Tramp dünyada sülh sazişləri imzalamağa, müharibələri dayandırmağa və insan həyatını xilas etməyə davam edəcək. Nobel Komitəsi isə açıq şəkildə göstərdi ki, onlar üçün siyasət sülhdən daha vacibdir”, - deyə Çun sosial şəbəkədə yazıb.
Bu açıqlama Nobel Komitəsinin 2025-ci il Sülh Mükafatını Trampa təqdim etməməsindən sonra səsləndirilib.
"The New York Post" qəzeti isə Prezident Administrasiyasındakı mənbələrə istinadən yazır ki, Trampın 2026-cı ildə Nobel Sülh Mükafatını almaq şansı daha yüksək olacaq. Mənbənin sözlərinə görə, 2025-ci ildə bu mükafatın ona verilməsi gözlənilməz addım olardı, lakin onun son təşəbbüsləri, xüsusən İsraillə HƏMAS arasında əldə olunan atəşkəs beynəlxalq səviyyədə diqqət doğurub.
Qəzet, həmçinin xatırladır ki, Trampın tərəfdarları onun prezidentliyə qayıdışından sonra sülh prosesinə verdiyi töhfəni xüsusi vurğulayıblar, bəzi xarici liderlər isə onun Nobel mükafatına namizədliyini irəli sürüblər.
Bununla yanaşı, Trampın tənqidçiləri onun İrana qarşı hərbi zərbə əmrini, Qrenlandiyanın “birləşdirilməsi” ilə bağlı bəyanatlarını və Müdafiə Nazirliyinin adını “Hərbi Nazirlik” kimi dəyişdirməsini sülh prinsiplərinə zidd addımlar kimi qiymətləndiriblər.