Tarix : 29-12-2025, 18:44
Türkiyə ilə Ermənistan arasında vacib qərar
Yanvarın 1-dən etibarən Ermənistan və Türkiyənin diplomatik pasport sahibləri üçün viza verilməsi prosesi sadələşdiriləcək.
Nazirliyin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, diplomatik, xidməti və xüsusi pasport sahibləri artıq elektron vizaları (e-vizalar) pulsuz əldə edə biləcəklər. Bəyanatda qeyd olunur ki, bu qərar İrəvan və Ankara arasında münasibətlərin normallaşdırılması çərçivəsində qəbul edilib.
Ermənistanın "Hraparak" qəzeti əvvəllər bu qərar barədə məlumat verib. Qəzetin məlumatına görə, Türkiyənin Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması üzrə xüsusi nümayəndəsi Serdar Kılıç bu yaxınlarda İrəvana yuxarıda qeyd olunan sxemdən istifadə edərək sərhədlərin açılması planlarını da əhatə edən təkliflər paketi təqdim edib.
Lakin qəzet iddia edir ki, Ankara hələ sərhədi yüklər üçün açmağa hazır deyil. Bunun əvəzinə, bildirilir ki, alternativ bir həll yolu təklif olunub: Türkiyə malları Gürcüstandan Ermənistana tranzit edildikdə, əvvəllər olduğu kimi, Gürcüstan əvəzinə Ermənistan son təyinat yeri kimi göstəriləcək.
Ankara həmçinin diplomatik münasibətlərin qurulması ilə bağlı protokol hazırlayıb, lakin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın imzalanması üçün şəxsən Türkiyəyə səfər etməsini tələb edir, baxmayaraq ki, bu cür sənədlər adətən xarici işlər nazirləri səviyyəsində imzalanır.