Tarix : 27-01-2026, 17:00
Pezeşkian qubernatorlara əmr verdi: Ölənlərin ailələrilə görüşün!
İran hökuməti milli maraqları təmin etmək üçün problemləri həll etməyə çalışır.
Bu barədə hökumət sözçüsü Fatimə Mohacerani bildirib.
“İranın əsl gücü milli birlik və həmrəylikdədir. İran müxtəlif etnik qruplardan ibarətdir və hamısı tanınır. Biz bütün səsləri eşidirik və fikirləri qəbul edirik. Hökumət vasitəçilər olmadan qulaq asmaq, zəif cəhətləri düzəltmək və həmçinin zədələnmiş etimadı bərpa etmək niyyətindədir”, - Fatimə Mohacerani deyib.
Onun sözlərinə görə, Prezident Məsud Pezeşkian vilayət qubernatorlarına etirazçılar və son aksiyalarda ölən mərhumların ailələri ilə əlaqə saxlamaq, onlarla pronlemləri müzakirə etmək əmri verib.
Hökumət sözçüsü qeyd edib: “Prezident dünən vurğulayıb ki, hökumət problemləri həll etmək üçün bu günlərdə əvvəlkindən daha fəal olmalıdır. Əsas malların idxalı üçün klirinq prosesləri və qubernatorların səlahiyyətləri asanlaşdırılıb və bütün məsələlər həll olunmalıdır. Biz problemlərin həlli yolunu qətiyyətlə davam etdiririk”.
Fatimə Mohacerani hökumətin bu günlərdə internetin bağlanmasından təsirlənən müəssisələri dəstəkləmək planı ilə bağlı suala cavab olaraq deyib: “8 və 9 yanvar hadisələri səbəbindən internet bağlanıb və müvafiq orqanlar bu qərarı veriblər. Hökumətin internetə çıxışı ilə bağlı baxışı var, lakin konkret şərtlərin öz tələbləri var; əlbəttə ki, Ticarət Palatasının bəzi üzvlərinə onların ehtiyaclarını ödəmək üçün minimal internet təmin edilir. Hökumət bu biznesləri dəstəkləmək üçün paketlər hazırlayıb”.
Hökumətin yerli mesajlaşma və platformalara dəstəyi ilə bağlı suala cavab olaraq Mohajerani bildirib: Hökumətin baxışı yerli platformaları dəstəkləməkdir, lakin bu platformaların özləri də səy göstərməlidirlər. Bu platformalara xidmətlər göstərildikdə, onlar cəlbedici olacaqlar. Hökumət bu platformaları dəstəkləyir və hər platformada xidmətlər göstərməyə çalışır.