Türkiyə və İraq arasında gərginlik
Butov.az-ın FaktXəbər-ə istinadən verdiyi məlumata görə, İraq Nümayəndələr Palatası (ITM) səs çoxluğu Türkiyə əsgərinin İraqda qalma müddətinin uzadılmasını rədd edib və Türkiyə ilə münasibətlərin nəzərdən keçirilməsinə çağırıb. İraq Məclisi Türkiyəni Başikada işğalçı qüvvə kimi tanıyıb. Bu qərara qarşı Türkiyədən rəsmi Bağdada çox sərt cavab gəlib.
Türkiyə, Şimali İraqda yerləşən Başika düşərgəsində, Kürd Peşmərgələri və Sünni Haşd Əl Vətən döyüşçülərinə təlimlər keçir.
Türkiyə Xarici işlər Nazirliyi məsələ ilə bağlı bəyanat yayıb bəyanatda bildirlir ki, bu qərar Türkiyənin illərdir hər məsələdə yanında olduğu və əlindəki bütün imkanlarla dəstək olmağa çalışdığı İraq xalqının böyük hissəsinin fikirlərini əks etdirmir. Türkiyə, milli təhlükəsizliyə təhdid kimi gördüyü İŞİD terror qruplaşması ilə mübarizə aparır. Bu günə qədər İraqa Türkiyədən heç bir təhdid olmayıb.
Qeyd edək ki, bu hadisədən sonra İraqın Türkiyədəki səfiri Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.