TARIXI-MEMARLIQ ABIDƏLƏRI ILƏ ZƏNGIN BUXARA .....                        Sexdə güclü yanğın - Hadisə yerindən görüntülər .....                        Zəlzələ bölgəsi üçün 500 milyon dollar maliyyə cəlb edilib .....                        Bakıdakı uşaq sığınacağında virus yayıldı .....                        Kadırovun oğluna yeni vəzifə verildi .....                        Pakistan prezidentinin səhhəti pisləşdi: Xəstəxanaya yerləşdirilib .....                        Meyitləri çıxaranda yaralandım - Vardanyanın növbəti məhkəməsi .....                        Nigar Fərhadın verilişi bağlandı .....                        Yük maşınının sürücüsünü tok vurub öldürdü .....
Avro dünya maliyyə sistemində mövqeyini itirir
Son bir ildə avro beynəlxalq valyuta kimi daha az istifadə olunmağa başlayıb. Butov.az xəbər verir ki, bu barədə "Report" Avropa Mərkəzi Bankına (ECB) istinadən məlumat yayıb.
Bankın icra şurasının üzvü Benua Kyora (Benoit Coeure) bildirib: "İş orasındadır ki, avro dünya valyutası kimi mövqeyini itirir. Amma, mübahisəsiz beynəlxalq maliyyə sistemində ikinci valyuta olaraq qalmağa davam edir."
Hesabatda bildirilib ki, avronun dünya valyuta ehtiyatlarındakı xüsusi çəkisi 2016-cı ildə 19,7 faizdən 19,4 faizə geriləyib. Beynəlxalq hesablaşmalarda isə avronun payının artdığı bildirilir.
ECB-nin məlumatında həmçinin qeyd edilib ki, hazırda ABŞ dolları dünyanın əsas valyutası hesab edilir və bu, dünya xarici borc bazarının, beynəlxalq kreditlər və qızıl-valyuta ehtiyatlarının təqribən 2/3-ni təşkil edir.