Bu nekroloqu  oxumaq çox ağır idi..
Bu nekroloqu oxumaq çox ağır idi...
Mədəniyyət Nazirliyinin səhifəsindən oxudum. Azərbaycanın mədəni ictimaiyyətinə ağır itki üz vermişdir. Müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Xalq yazıçısı, tanınmış dramaturq, tənqidçi və ədəbiyyatşünas, ictimai-siyasi xadim, filologiya elmləri doktoru professor Elçin İlyas oğlu Əfəndiyev 2025-ci il avqustun 3-də ömrünün 83-cü ilində vəfat etmişdir. Bu nekroloqu oxumaq çox ağır idi.
Hələ məktəbli ikən Elçin-i oxuyurdum. Amma İlyas Əfəndiyevin oğlu olduğunu bilmirdim. Nədən bu müəllif soyadsızdır? Bir gün müəllimə sual vermişdim ki, niyə Elçin? Müəllimim mənə həm verdiyim sualın cavabını, həm də müəllif haqqında bilmədiyim çox geniş məlumatlar vermişdi.
Artıq təsəvvürümdə yaranan obrazı haqqında düşünürdüm ki, görəsən İlyas müəllimə oxşayırmı? İlyas müəllimin çöhrəsindəki nur Elçində də var? İlyas müəllimdən anamın kitabxanasından ilk dəfə “Sarıköynəklə Valehin nağılı”nı oxumuşdum Şəkidə. Sonra kənd kitabxanamızdan müəllifin bütün kitablarını götürüb oxudum. Bizim qonşu Qızılcıq kəndində Əfəndilər soy kökündən İdris babanı tanıyırdım. Azarlayanda uşaqları aparardılar əlin çəkərdi, başlarına. Əlini əsgərə gedənlərin çiyinlərnə qoyar, xeyir-dua verərdi. Ruhu şad olsun!
İlk dəfə Elçin müəllimi görəndə simasında elə o nuru, duruşunda əfəndiliyi gördüm. Alicənablığı, səmimiyyəti, incə təbəssümü ilə yaddaşımda əbədiləşən hörmətli Elçin müəllim, ruhunuz şad olsun! Çox vaxt elə əsərlərinin premyeralarında görüşürdük. Tamaşa öncəsi gərginliyini hiss edərdim. Tamaşa bitəndən sonra təmkinlə səhnəyə qalxardı. Bir-bir aktyorlara öz xoş sözlərini, təşəkkürünü bildirərdi. Əsərlərinin qəhrəmanlarını oynayan aktrisalar Hüsniyyə xanıma, Zülfiyyə xanıma söylədiyi xoş sözlər qulaqlarımda cingildədi. Sizi həmişə Akademik Milli Dram Teatrının lojasında görəndə İlyas müəllim gəlib keçərdi gözümün önündən. Nekroloqunuzu oxuyub, susdum. Elə bil ildırım çaxmışdı. Bu halı sevimli şairimiz Bəxtiyar Vahabzadə dünyasını dəyişəndə yaşamışdım. Hələ də inanmıram. İnanmaq istəmədiyim xəbər oldu, bu acı xəbər də. Axı Siz göy adamı idiniz?! Göy adamları həmişə vardılar. Siz varsınız, yerdə, göydə, qəlblərdə! Xalqımızın qəlblərdə həmişə var olacaq ELÇİNi!