Tarix : 28-12-2020, 12:26
Əsirlikdən azad edilən Amin və Bayram nə vaxt evə buraxılacaq?
“Bayramla dünən danışmışıq, səhhətinin yaxşı olduğunu, müalicələrinin davam etdiyini dedi”
Butov.az xəbər verir ki, bu barədə Azvision.az -a erməni əsirliyindən azad edilən əsgər Bayram Kərimovun atası Yaşar Kərimov məlumat verib. O, övladının nə vaxt evə buraxılacağından xəbərsiz olduğunu bildirib:
"Bizimlə qısa danışır, övladının vəziyyətini soruşur. Özünün də yaxşı olduğunu deyir. Onlar buraxılanda dövlət səviyyəsində bizə məlumat veriləcək".
Əsirlikdən xilas edilən digər əsgər Amin Musayevin əmisi Sənan Sadıqov sonuncu dəfə onunla sırağagün danışdığını vurğulayıb:
"Bizimlə maraqlandı, hal-əhval tutdu, vəziyyətinin yaxşı olduğunu dedi. Onun nə zaman evə buraxılmağı barədə hələ məlumatımız yoxdur".
Qeyd edək ki, əsgər Amin Musayev və Bayram Kərimov Şuşa döyüşlərində yaralanaraq ermənilərə əsir düşmüşdülər.
Beynəlxalq təşkilatların və Rusiya Sülhməramlı Qüvvələri komandanlığının iştirakı ilə aparılmış danışıqlar nəticəsində erməni tərəfi ilə əsir və girovların “hamının hamıya” prinsipi əsasında dəyişdirilməsi barədə razılıq əldə olunub və cari ilin dekabrın 14-də əsir və girovların qarşılıqlı qaytarılmasına başlanılıb. Həmin gün Amin Musayev və Bayram Kərimov əsirlikdən azad edilərək Azərbaycana gətiriliblər. Onlar müalicə almaq üçün hospitala yerləşdiriliblər.