Tarix : 12-09-2023, 21:59
Azərbaycanla əsl dostluq münasibətindəyik - Bolqarıstan Prezidenti
Bolqarıstan və Azərbaycan təkcə strateji tərəfdaş deyil, həm də ən yüksək siyasi səviyyədə dialoq aparan və bir sıra sahələrdə birgə layihələr həyata keçirən əsl dostlardır.
Bunu Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radev Sofiyada rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Milli Məclisinin Sədri Sahibə Qafarova ilə görüşündə deyib.
Radev qeyd edib ki, “Azərbaycan etibarlı tərəfdaşdır və təkcə Bolqarıstanın deyil, həm də Aİ-nin enerji şaxələndirilməsinin təmin edilməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir”. O xatırladıb ki, Yunanıstanla qaz interkonnektorunun tikintisi və Azərbaycan təbii qazının təhlükəsiz marşrutla Avropa İttifaqı ölkələrinə nəqlinin həcmini artırmağa imkan verən “Həmrəylik Halqası” layihəsinin həyata keçirilməsi, həmçinin ofisin açılması Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) Sofiyada fəaliyyət göstərməsi regionun enerji təhlükəsizliyinin artırılmasına kömək edib.
R.Radev və S.Qafarova iqtisadiyyat, yüksək texnologiyalar, avtomobil sənayesi, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensialın olduğunu bildiriblər.
Bolqarıstan Prezidenti vurğulayıb ki, Sofiya ilə Bakı arasında birbaşa hava əlaqəsinin bərpası Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsinə kömək edəcək.