Tarix : 13-02-2024, 14:47
Kəlbəcərdə qazıntı zamanı kütləvi məzarlıq aşkarlandı
Kəlbəcər şəhərinin yenidən qurulması və bərpası ilə bağlı aparılan qazıntı işləri zamanı daha bir kütləvi məzarlıq aşkarlanıb. İlkin məlumata görə, bir neçə insana aid olduğu güman edilən sümüklər "Bakı Abadlıq" MMC-nin hazırda Kəlbəcər şəhərinin mərkəzində inşa etdiyi binaların arxa hissəsində kanalizasiya xəttinin çəkilməsi ilə əlaqədar aparılan qazıntı zamanı aşkarlanıb.
Hazırda "Zəfər prospekti" adlandırılan həmin ərazi keçmiş Musiqi məktəbindən bir qədər yuxarıda, Uşaq Xəstəxanasının yaxınlığındakı yolayrıcında, Aşıq Alı küçəsi ilə Nizami prospekti arasında yerləşir. Sümüklərin əksəriyyəti çürüntüyə məruz qaldığından ərazidə qazıntı işləri dərhal dayandırılıb.
Qeyd edək ki, ermənilər I Qarabağ müharibəsi zamanı Kəlbəcərdə bir çox qırğınlar törədib. Bunlardan ən dəhşətlisi Başlıbel kəndində olub. Başlıbelin işğalı zamanı erməni quldurları tərəfindən 27 nəfər güllələnib.