Tarix : 23-01-2025, 11:42
Eritreyada saxlanılan vətəndaşlarımızdan xəbər var: hüquqi prosedurlar başlayıb
İki ay əvvəl Azərbaycana məxsus 3 gəmi heyəti ilə birlikdə Afrikada - Eritreya sahillərində girov saxlanılıb. “CMS Pəhləvan”, “CMS İgid” və “CMS-3” gəmilərinin heyət üzvlərindən 18 nəfər Azərbaycan vətəndaşıdır.
Zəruri tədbirlərin görülməsi məqsədilə, Eritreya Dövlətinin ərazi sularına girişin beynəlxalq hüquq normaları ziddiyyət təşkil etmədiyinə dair hüquqi əsaslandırma Efiopiya və Rusiya Federasiyasındakı səfirliklər vasitəsilə Eritreya tərəfinə müvafiq nota vasitəsilə çatdırılıb. Eritreya XİN-də, Eritreyanın Türkiyə və Moskvadakı səfirliklərində müvafiq görüşlər keçirilib.
Ancaq hələlik Azərbaycan vətəndaşları sərbəst buraxılmayıb. Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov yanvarın 20-də bildirib ki, gəmilərlə bağlı danışıqlar davam edir. Onun sözlərinə görə, danışıqlarda müsbət irəliləyişlər müşahidə olunur.
“Caspian Marine Services B.V.” şirkətinin Azərbaycan filialından bildirilib ki, gəmilərin heyəti ilə bağlı hələlik yeni məlumat yoxdur, vəziyyət eyni olaraq qalır.
Məlumata görə, gəmidəki vətəndaşların azad edilməsi üçün hüquqi prosesə başlanılıb:
“Bu məsələ ilə məşğul olunur, azad olunmalarına əlbəttə ki, ümidimiz var".
Açıqlamada deyilir ki, Azərbaycan vətəndaşları ailə üzvləri ilə gəmidəki telefon vasitəsilə əlaqə yaradırlar:
"Bununla yanaşı şirkət tərəfindən də onların ailələri ilə görüş keçirilib, onlara maddi-mənəvi dəstək verilir”.