Həmkarından Azər Badamovun deportuna reaksiya: Azərbaycan bəyanat verməlidir
Rusiya tərəfinin dəvəti və Abşeron RİH-in təşkilatçılığı ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının ildönümü ilə əlaqədar tədbirlərdə iştirak etmək üçün Rusiyanın Həştərxan vilayətinə səfərə yollanıb.
Lakin nümayəndə heyətinin tərkibinə daxil olan deputat Azər Badamov Moskvada hava limanında saxlanılıb və ona Həştərxan reysinə minməyə icazə verilməyib. A.Badamova ölkəyə girişinə qadağa qoyulduğu bildirilib. Bu addıma hər hansı izahat verilməyib.
Azərbaycan-Rusiya Parlamentləarası İşçi Qrupunun üzvü Elşad Musayev bildirib ki, azərbaycanlı deputatın deport edilməsi düzgün addım deyil:
“Azər Badamovun deport olunması ilə bağlı məlumatı yoxdur. Mən də Azərbaycan-Rusiya İşçi Qrupunun üzvüyəm. Buna baxmayaraq mən fikirlərimi açıq bildirirəm, çatdırıram. Təyyarə qəzası zamanı deputatlar içərisində bir mən dedim ki, təyyarə qəsdən vurulub. Azərbaycanlı deputatı deport etmək düzgün addım deyil. Niyə deport etməlidirlər? Azərbaycan deputatı heç bir ölkə üçün təhlükə törətmir. İşin təfsilatını-hansı qaydada, hansı şəraitdə olduğunu bilmirəm. Təyyarəmiz Rusiya səmasında vurulanda mən dedim ki, işin təfsilatını öyrənmək lazımdır. 99,9 faiz də dedi ki, təyyarə quş sürüsünə dəyib. Sonra mən çıxış edib, təyyarənin qəsdən vurulduğunu dedim və bunu əsaslandırdım. Əlimdə informasiya vardı. İndi isə əlimdə informasiya yoxdur. İnformasiyam olanda mən açıq fikrimi bildirirəm, Rusiya yox, kim olur-olsun Azərbaycanın milli maraqlarının əleyhinə çıxış edəcəksə, mən Elşad Musayev və komandamız ona qarşı çıxacağıq”.
Deputat vurğulayıb ki, Rusiyanın belə addım atması qəbuledilməzdir:
“Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycanın müvafiq rəsmi orqanları bəyanat verməlidir”.