Tarix : 15-05-2025, 23:12
Paşinyan İTV-yə müsahibə verdi: "Sülh sazişini imzalamağa hazırıq"
Albaniyada səfərdə olan Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Azərbaycanın İctimai Televiziyasına müsahibə verib.
İTV-nin müxbiri Paşinyandan Ermənistan yeni Konstitusiyasında Müstəqillik haqqında Bəyannaməyə istinadın olub-olmayacağını soruşub.
Nikol Paşinyan deyib ki, Ermənistanda hələ yeni Konstitusiya layihəsi yoxdur.
Paşinyan sülh sazişi barədə də danışıb. Onun sözlərinə görə, İrəvan ATƏT-in Minsk Qrupunun buraxılmasını məqbul hesab edir: “Bizim təklif etdiyimiz həll yolu belədir: sülh sazişi imzalamaq və eyni zamanda ATƏT-in Minsk qrupunun buraxılması üçün ATƏT-ə müraciət etmək. Yəni eyni yerdə, eyni zamanda – bu çox vacibdir. Bu, regionumuzda qarşılıqlı etimadın və sabitliyin çox mühüm jesti olacaq”.
Paşinyan bildirib ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh sazişinin razılaşdırılmış mətnində Almatı bəyannaməsi əsasında bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tanıyır: “Sülh sazişi Ermənistan Respublikasının parlamentində ratifikasiya edildikdə qeyd olunacaq ki, Ermənistan Respublikasının Azərbaycana və ümumiyyətlə, qonşularına qarşı heç bir ərazi iddiası yoxdur. Sülh sazişini imzalamaq və onu ratifikasiya etməklə bağlı qərar verməyə hazırıq”.