Tarix : 10-10-2025, 17:00
İrəvanla Bakı “3+3” formatı ilə bağlı razılığa gəlməlidir
Rusiya 2025-ci ilin sonuna kimi “3+3” regional məsləhət platformasının dördüncü nazirlər görüşünün keçirilməsini dəstəkləyir. Hazırda onun işlənib hazırlanması istiqamətində işlər aparılır.
Bunu Rusiya Federasiyasının Ermənistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sergey Kopırkin Rusiya-Ermənistan Universitetinin (RAU) tələbələri ilə görüşündə deyib.
"Biz hazırda Ermənistanla Azərbaycan arasında əlaqə saxlayırıq, çünki burada prioritet məsələ var. Həm Ermənistan, həm də Azərbaycan tərəfi belə bir görüşə ev sahibliyi etməyə hazırdır. Onlar prioritet sırasını razılaşdırmalıdırlar və biz də təbii ki, hər cür köməklik göstəririk", - diplomat bildirib.
Səfirin sözlərinə görə, Türkiyə və İran tərəfləri ilə əlaqə saxlayan platformanın bütün iştirakçıları hesab edirlər ki, bu, faydalı və aktual formatdır və region dövlətlərinin özləri bölgənin problemlərinin həllində əsas rol oynamalıdırlar.
"Bu, bizim prinsipial mövqeyimizdir və tərəfdaşlarımız da bunu bölüşürlər. Əlbəttə, üçüncü ölkələrin iştirakı dəyərli ola bilər, lakin bu, reallıqların və regional oyunçuların özlərinin maraqlarının dərk edilməsinə əsaslanmalıdır", - diplomat bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması və ya Ermənistan-Amerika dialoqu çərçivəsində müzakirə olunan bir çox məsələlər istər-istəməz digər qonşu dövlətlərin maraqlarına toxunur və bu səbəbdən də “3+3” platforması çoxtərəfli dialoq üçün obyektiv axtarılan mexanizmə çevrilir.
Kopirkin qeyd edib ki, format işləyir, artıq üç görüş keçirilib. Tiflisin iştirakı ilə bağlı o qeyd edib ki, Gürcüstan əvvəlcə ekspertlər səviyyəsində maraq göstərib və tədbirlərdən birində iştirak edib, lakin sonradan uzaqlaşıb. Buna baxmayaraq, Rusiya səfiri vurğulayıb ki, platformanın bütün iştirakçıları Gürcüstan üçün qapının açıq qalması fikrində yekdildir.
Əvvəllər bildirilmişdi ki, “3+3” məsləhətçi regional platformasının növbəti görüşlərinin tərəflərin özlərinin müəyyən edəcəyi ardıcıllıqla İrəvanda və Bakıda keçirilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, “3+3” regional məsləhət platformasının sonuncu iclası 2024-cü ilin oktyabrında İstanbulda baş tutub.