İçməli su şəbəkəsi yenilənir - 10 ayda 90 km-dən çox xətt çəkilib
Bakı şəhərində içməli su və tullantı su şəbəkələrinin təmir-bərpa işləri aparılır.
Bu barədə İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, 8 Noyabr prospekti boyu müxtəlif küçələrdə magistral su kəmərləri dəyişdirilib, eyni zamanda müxtəlif rayon və küçələrdə (məsələn: Nərimanov, Suraxanı, Səbail və s.) su xətləri dəyişdirilib və ya yeni layihələr həyata keçirilib.
Bakı şəhərindən başqa Sumqayıt, Gəncə, Mingəçevir, Naxçıvan və Şirvan şəhərlərində əhalinin su təchizatının yenidən qurulması layihəsi çərçivəsində şəbəkələrdə işlər aparılıb.
Yenilənmə və bərpa işləri, infrastrukturun modernləşdirilməsi əhalinin etibarlı su ilə təmin olunması, günün tələblərinə uyğunlaşdırılması baxımından vacibdir.
Xidmətdən verilən məlumata görə , Bakı və Abşeron yarımadası üzrə 2025-ci ilin 10 ayı ərzində 9.76 kilometr yeni magistral su xətti, 84.73 kilometr uzunluğunda su şəbəkələri çəkilib və ya yenilənib, 20.71 kilometrlik su ev birləşməsi verilib.
Həmçinin qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev 10 oktyabr 2024-cü ildə “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
"Milli Strategiyanın icrası su ehtiyatlarının artırılmasını, keyfiyyətli içməli su və suvarma suyu ilə təminatın yaxşılaşdırılmasını, həmin sahədə idarəetmənin müasirləşdirilməsini, habelə beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə riayət edilməsi istiqamətində əməkdaşlığın inkişafını nəzərdə tutur.
Bununla bağlı Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi bir sıra işlər icra edir. İnfrastukturun təmkilləşdirilməsi, yeni şəbəkələrin qurulması prioritet olduğu kimi alternativ su mənbələrinin araşdırılması da əsas hədəflərdəndir. Belə ki, bu istiqamətdə dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması, süni yağış texologiyasının tətbiqi, yağış sularının toplanaraq yenidən istifadəyə cəlb edilməsi və s. kimi pilot layihələrin tətbiqi nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi qarşıya qoyulan məqsədlərə uyğun olaraq su balansının və ekoloji tarazlığın qorunması, su ehtiyatlarından dayanıqlı şəkildə istifadənin təmin olunması məqsədilə kompleks tədbirləri ardıcıl şəkildə davam etdirir”,- qurumun məlumatında bildirilir.