Azərbaycan Qəzzaya sülhməramlı göndərəcək?
ABŞ prezidenti Donald Trampın Qəzza zolağında yeni idarəçilik strukturunun formalaşdırılmasını nəzərdə tutan planının ikinci mərhələsinə dair detallar ortaya çıxıb.
Axios portalının məlumatına görə, ABŞ rəhbərliyi dekabrın 25-dək Qəzza üzrə “ikinci mərhələnin” başlanmasını elan etməyi planlaşdırır.
Portalın ABŞ rəsmilərinə istinadən yaydığı məlumatda Trampın ilin sonunadək İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə görüşərək Qəzzanın gələcək idarəçiliyini müzakirə edəcəyi bildirilir.
İkinci mərhələ İsrail ordusunun Qəzzadan çıxarılmasını, ərazidə “beynəlxalq sabitləşdirmə qüvvələrinin” yerləşdirilməsini və yeni idarəetmə strukturlarının, o cümlədən “Sülh Şurası”nın fəaliyyətə başlamasını nəzərdə tutur.
"Axios"un iddiasına görə, beynəlxalq sabitləşdirmə qüvvələrinə qoşulmağa Azərbaycan, Misir, İndoneziya və Türkiyə ilkin olaraq razılıq verib. Bununla belə, Qərb və İsrail mənbələri son günlər məlumat yayıb ki, Bakı təhlükəsizlik risklərini nəzərə alaraq bu planın həyata keçirilməsində birbaşa kontingentlə iştirak etməyə tərəddüd edir və hələlik qəti qərar verməyib.
İsrail mənbələrinin iddiasına görə, Azərbaycan son anda Qəzzaya hərbi personal göndərməkdən imtina edib, çünki HƏMAS-ın silahdan imtina etmədiyi şəraitdə beynəlxalq qüvvələrin real döyüş riski ilə üzləşməsi qaçılmaz ola bilər. Bakı bu məlumatları rəsmi şəkildə nə təsdiqləyib, nə də təkzib edib.
Trampın təşəbbüsünə əsasən, “Sülh Şurası”nda onlarla Qərb və ərəb ölkəsinin liderləri təmsil olunacaq. Şuraya tabe olacaq icra komitəsinə isə Böyük Britaniyanın sabiq baş naziri Toni Bleyer, Trampın xüsusi nümayəndəsi Stiven Uitkoff, eləcə də Cared Kuşner daxil ediləcək.
ABŞ-ın planına görə, Qəzzanın gündəlik idarəetməsi 12–15 nəfərlik texnokrat hökumətə həvalə olunacaq. Bu hökumətdə nə HƏMAS, nə də FƏTH nümayəndələri yer almayacaq.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 17 noyabr tarixli qətnaməsi beynəlxalq qüvvələrin HƏMAS-ı tərksilah etməsini nəzərdə tutur. HƏMAS isə silahdan imtina etməkdən qəti şəkildə boyun qaçırır. Bu isə Qəzzada yerləşdirilməsi planlaşdırılan sabitləşdirmə qüvvələrinin HƏMAS silahlıları ilə toqquşma ehtimalını artırır.
Mütəxəssislərin fikrincə, məhz bu faktor Azərbaycan da daxil olmaqla potensial iştirakçı ölkələrin ehtiyatlı mövqe tutmasına səbəb olur.
Hadisələrlə bağlı rəsmi Bakıdan hələlik açıqlama verilməyib.