Tarix : 17-09-2013, 14:34
Azərbaycanın 3-cü ən böyük mədəniyyət evi sökülür
"Azərbaycanın 3-cü ən böyük mədəniyyət evi söküləcək". ANS PRESS-in məlumatına görə, bunu özünü Bərdə rayon ziyalılarının təmsilçisi kimi təqdim edən Həsənov Xəqani Əyyub oğlu keçirdiyi mətbuat konfransı zamanı söyləyib.
Onun sözlərinə görə Bərdə rayonun mərkəzində yerləşən bu mədəniyyət sarayı Mədəniyyət Nazirliyinin rayon şöbəsi tərəfindən söküləcək.1979-cu ildə təməli qoyulan bu tikili uçuq vəziyyətdə olduğuna görə prezident İlham Əliyevin 2012-ci ildə bərdəyə səfəri zamanı binanın yenidən təmir ediləcəyini bildirib. X. Həsənovun sözlərinə görə, nazirlik binada yerləşən qaçqınları tezliklə binadan çıxarıb yerində 400 nəfərlik müasir mədəniyyət evi tikəcəklərini bildirib. Rayon ziyalıları isə Bərdə rayon qədim mədəniyyət evinin rayon sakinlərinin həyatında mühüm yer tutdunu və qədim binanın sökülmədən yenidən təmir olunmasını tələb edirlər.
Bərdə rayon ziyalılarının təmsilçisinin sözlərinə görə Azərbaycanda 3 belə bina var ki onlardan biri də Bərdədə yerşəsir. Digərləri isə Naxçıvan və Sumqayıtdadır. X.Həsənovun sözlərinə görə, Bərdə Rayon mədəniyyət evinin sökülməsi üçün 1.5 milyon manat pul ayırıb. Sarayın səhnə hissəsi 9 mərtəbəli binadan böyükdür.
Bərdə yerləşən mədəniyyət sarayının 1200 nəfərlik tutumu var. Yeni Tikiləçək binanın inşasına dövlət tərəfindən 15 milyon manat pul ayrılıb. X.Həsənov Yeni tipli mədəniyyət sarayının qədim saradan 3 dəfə kiçik və cəmi 400 nəfərlik insan tutumuna malik olacağını söyləyib.