Medalı alınan idmançımıza qadağa qoyuldu
Bu yaxınlarda Azərbaycan güləşçisi Sabir Cəfərov Romada keçirilən Avropa çempionatının final görüşündə erməni idmançı Hayk Papikyana 2:3 hesabı ilə uduzaraq, ikinci yerə çıxıb. İdmançımız mükafatlandırma mərasimində Ermənistan himni səslənən zaman fəxri kürsünü tərk edib. Ermənistan Güləş Federasiyası Sabir Cəfərovdan Beynəlxalq Güləş Federasiyasına şikayət ünvanlayıb. Bundan sonra o, diskvalifikasiya edilib və medalı əlindən alınıb.
İdman ictimiyyəti tərəfindən etikaya zidd hesab olunan bu hərəkət sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində yerli istifadəçilər tərəfindən dəstəklənib və Sabir Cəfərovla bağlı müsbət fikirlər səsləndirilib. Güləşçimizin hərəkətinə və onun medalının əlindən alınmasına Azərbaycan Güləş Federasiyasından hər hansı rəsmi mövqe bildirilməyib.
Deyilənə görə, güləşçi Sabir Cəfərova bir müddət mətbuata danışmamaq və bu məsələ barədə açıqlama verməmək tapşırılıb.
Xatırladaq ki, Sabir Cəfərov dəfələrlə beynəlxalq yarışlarda erməni idmançılara qalib gəlib. O, 2019-cu ildə erməni güləşçi üzərində 6:1 hesablı parlaq qələbə ilə Avropa çempionu olub.