Cəlilabadda kameralara düşən qətllə bağlı qərar verildi - VİDEO
Cəlilabadda baş verən cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb.
Hadisə 2023-ci ilin oktyabr ayında baş verib.
Rəsmi açıqlamada bildirilib ki, oktyabrın 24-də 1977-ci il təvəllüdlü Xaqani Əhmədlinin kəsilmiş-deşilmiş xəsarətlərdən ölməsi barədə rayon prokurorluğuna məlumat daxil olub.Faktla bağlı Cəlilabad rayon prokurorluğunda başlanmış cinayət işi üzrə 1998-ci il təvəllüdlü Böyükxan Muradlı Cinayət Məcəlləsinin 120.1-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilərək barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
İstintaq materiallarına əsasən, hadisə günü Böyükxan Muradlı Cəlilabad şəhərində yerləşən apteklərdən birinin qarşısında Xaqani Əhmədliyə bıçaqla hücum edib. Müşahidə kameraları və şahid ifadələri sübut edir ki, T.Xaqani aptekdən çıxan zaman bıçaqlanıb, hadisə yerində təcili tibbi yardım göstərilsə də, Xaqani Əhmədli aldığı xəsarətlərdən dünyasını dəyişib.
Cinayəti törətdikdən sonra Böyükxan hadisə yerinə yaxın ərazidə onu gözləyən avtomobilə minib. Avtomobil onun qohumuna məxsus olub, sükan arxasında isə daha bir qohumu oturub. Onlar birlikdə hadisə yerindən uzaqlaşıblar. Məhkəmə Bötükxanın dostlarını cinayətin törədilməsində iştirak və yardım göstərməkdə təqsirli bilib. Polisin həyata keçirdiyi axtarış və əməliyyat tədbirləri nəticəsində onlar qısa müddət ərzində saxlanılıb və istintaqa cəlb olunublar.
İş materiallarında qeyd olunur ki, hadisədən əvvəl Böyükxan "TikTok" sosial şəbəkəsində emosional və təhqiramiz ifadələr işlədərək aqressiya nümayiş etdirib. Bu paylaşımlar istintaq tərəfindən təqsirləndirilən şəxsin cinayəti əvvəlcədən planlaşdırdığına dair dolaylı sübut kimi qiymətləndirilib.
O, məhkəmədə çox şey danışmayıb və bu cinayəti atasına qarşı olan hərəkətlərə görə törətdiyini bildirib.
İstitaqa verdiyi ifadədə Böyükxan deyib ki, Xaqani və onun bir neçə dostu təxminən 2014-cü ildə Bakı şəhərində atasını döyərək ona xəsarət yetirib. Lakin, həmin vaxt atası onlardan şikayət etməyib. Buna görə də həmin hadisə ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına məlumat verilməyib və hər hansı araşdırma aparılmayıb. O da bu hərəkətinə görə Xaqanidən qisas alaraq onu öldürmək istəyib. O, təxminən bir neçə ildir ki, Xaqanini gördüyü vaxt onu öldürməyi qərara alıb.
Böyükxan Muradlı barəsində Cinayət Məcəlləsini 120.1-ci maddəsi nəzərdə tutulmuş cinayət əməlini törətməsi səbəbilə 10 il 9 ay, digər 2 şəxs barəsində isə məcəllənin 120.1-ci və 35.2-ci maddələrində nəzərdə tutulan cinayət əməlini törətdikləri üçün 10 il və 9 il 6 ay olmaqla həbs qərarı verilib.