Soyqırımlar zamanı Azərbaycanın məruz qaldığı itkilər hesablanacaq
İyunun 2-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Tarix İnstitutunda Elmi Şuranın iclasında ermənilərin törətdiyi soyqırımlar zamanı Azərbaycanın məruz qaldığı itki və tələfatların hesablanıb vahid bir rəqəm müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Butov.az xəbər verir ki, İnstitutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən APA-ya verilən məlumata görə, Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov bildirib ki, institutda aparılan elmi tədqiqatların mühüm istiqamətlərindən biri xalqımıza qarşı ermənilərin həyata keçirdiyi soyqırımlar tarixinin tədqiqidir.
Elmi Şuranın 2 iyun tarixli iclasında Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya tarixçi-alim Vasif Qafarovun soyqırımlar zamanı Azərbaycanın məruz qaldığı itki və tələfatların vahid bir rəqəm halına gətirilməsi ilə bağlı müraciəti geniş müzakirə olunub. İclasda Vasif Qafarova tapşırılıb ki, itkilərlə bağlı tədbirlər planı hazırlasın və bir həftəyə Elmi Şuranın təsdiqinə versin.